Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zasiłek chorobowy dla mundurowych. Komisja poparła rządowy projekt

3
Podziel się:

Projekt rządu ma obniżyć ze 100 proc. do 80 proc. wynagrodzenia wysokości zasiłków chorobowych dla żołnierzy i funkcjonariuszy.

Zasiłek chorobowy dla mundurowych. Komisja poparła rządowy projekt
(Piotr Blawicki/East News)

Sejmowa komisja spraw wewnętrznych wczoraj wieczorem negatywnie zaopiniowała wniosek PiS o odrzucenie rządowego projektu dotyczącego obniżenia zasiłku chorobowego funkcjonariuszy i żołnierzy. Zarekomendowała też kilka poprawek.

Projekt ma obniżyć ze 100 proc. do 80 proc. wynagrodzenia wysokości zasiłków chorobowych dla żołnierzy i funkcjonariuszy.

Poparte przez komisję poprawki, złożone przez PO, dotyczą m.in. przepisów o nagrodach rocznych i, jak zapewniał wiceszef MSW Piotr Stachańczyk, rozszerzają katalog tych urlopów i zwolnień, za które funkcjonariusze i żołnierze dostają wynagrodzenie. Komisja opowiedziała się też za nałożeniem nie tylko na MSW, ale i na MON obowiązku przedstawienia sprawozdania z funkcjonowania ustawy po roku od jej wejścia w życie.

Komisja nie zajmowała się natomiast zgłoszonymi przez SLD i popartymi przez TR poprawkami, które mają przywrócić zapisy mówiące, że zasiłek chorobowy funkcjonariuszy i żołnierzy stanowi 100 proc. wynagrodzenia. Poprawki te zostały zgłoszone podczas wcześniejszych prac komisji. Nie uzyskały wtedy poparcia większości i będą głosowane jako wnioski mniejszości.

Poparcie wniosku o odrzucenie projektu prócz PiS zapowiedziała w środę SP. Natomiast projekt bez poprawek popiera koalicja PO i PSL.

Głosowanie nad projektem ustawy odbędzie się najprawdopodobniej jutro.

Przygotowany przez MSW projekt zmian w kilku ustawach, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych w służbach, rząd przyjął w maju. W sierpniu w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w tej sprawie. Według propozycji żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich _ chorobowe _ wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Projekt zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Projekt krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Związkowcy twierdzą, że jest on niesprawiedliwy i krzywdzący dla żołnierzy i funkcjonariuszy. W wydanym w środę komunikacie zapowiedziała ona m.in. przygotowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku przyjęcia ustawy oraz pikietę przed Sejmem w dniu głosowania projektu.

FZZSM zamierza też przygotować obywatelski projekt ustawy zakładającej wprowadzenie płatnych nadgodzin oraz ekwiwalentu za służbę pełnioną w porze nocnej i dni ustawowo wolne od pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany dotyczące urlopów mundurowych Policjant, który został zwolniony ze służby, a nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, będzie miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego tak, jak każdy inny pracownik.
Będą zmiany w chorobowym mundurowych Związkowcy demonstrowali przed MSW m.in. przeciwko planom obniżenia do 80 proc. ich wynagrodzeń za czas choroby.
Mundurowi nie chcą zmian. Apelują do... Projekt autorstwa MSW zakłada, że mundurowi dostaną tylko 80 procent zasiłku chorobowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
xyz
4 lata temu
Artykuł z 2014r. O n prawdę już nie ma o czym pisać? Chorobowe już dawno zostało obniżone (i bardzo dobrze).
ewilk
4 lata temu
Bardzo dobrze , gdy podwyższono do 100 % płatnośc za zasiłek chorobowy od razu wzrosła ilość zwolnień lekarskich tych 1-2 dniowych ,dlaczego oprócz wczesniejszej emerytury maja mieć inne przywileje .I faktycznie lekarze orzecznicy powinni sprawdzać te zwolneinia i skracać
Andrzej
4 lata temu
bardzo dobrze dość przywilejów