Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
służba zdrowia
21.12.2009 17:16

Zarzuty w sprawie korupcji w służbie zdrowia

Do 12 lat więzienia grozi oskarżonym za łapówki i ustawianie przetargu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

Do 12 lat więzienia grozi oskarżonym w sprawie korupcji w służbie zdrowia. Dyrektorzy i osoby funkcyjne w szpitalach mieli przyjmować łapówki w zamian za wybór w przetargu sprzętu medycznego określonej firmy.

Jak poinformował prokurator Andrzej Laskowski z poznańskiej prokuratury apelacyjnej, do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 23 osobom, które miały popełnić ponad 90 przestępstw.

Według aktu oskarżenia, łapówki w zamian za wybór sprzętu jednego producenta przyjęli w latach 1999 - 2006 ówcześni dyrektorzy i inne osoby funkcyjne placówek medycznych m.in. w Chorzowie, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Wrocławiu, Raciborzu, Miliczu, Bielsku-Białej i Sosnowcu. Wartość kontraktów wynosiła od ok. 100 tys. zł do kilku milionów złotych.

Popełnienie 29 przestępstw zarzucono Krzysztofowi B. Jako dyrektor działu medycznego firmy Philips Polska miał - wraz z innymi osobami - wręczać łapówki przedstawicielom szpitali za wybór sprzętu medycznego tej firmy. W niektórych przypadkach wartość wręczonych łapówek sięgała ok. 500 tys. zł.

Jak powiedział Andrzej Laskowski, zawiadomienie do prokuratury złożył w tej sprawie Marian K., jeden z uczestników procederu.

_ - Korzyści majątkowe były wręczane i przyjmowane w zamian za naruszenie przepisów prawa w związku z prowadzonymi postępowaniami przetargowymi dotyczącymi dostawy specjalistycznego sprzętu medycznego. Polegało ono na zamierzonym wprowadzeniu do specyfikacji istotnych warunków zamówienia parametrów technicznych sprzętu medycznego produkcji firmy Philips, co w konsekwencji ograniczyło dostęp do przetargu oferentom, którzy zaproponowali dostawę urządzeń innych producentów _ - powiedział Andrzej Laskowski.

Poza zarzutami korupcyjnymi Krzysztof B. usłyszał także zarzuty związane z wyłudzeniem pieniędzy m.in. na szkodę spółki Philips Polska.

Zarzuty postawiono także Marianowi R., ówczesnemu kierownikowi regionalnemu odpowiedzialnemu za sprzedaż sprzętu Philipsa na terenie południowej Polski. Usłyszał on 16 zarzutów - w tym 13 korupcyjnych - oraz zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach i zarzut wyłudzenia pieniędzy.

Oskarżonym w sprawie jest również Marian K., właściciel jednej z firm oferujących sprzęt medyczny Philipsa. To on zgłosił się do prokuratury i powiadomił o przestępstwach korupcyjnych. Ciąży na nim osiem zarzutów dotyczących poświadczenia nieprawdy w dokumentach i zarzut wyłudzenia pieniędzy.

Raport Money.pl
*Korupcja w Polsce prawie największa w Unii * W Polsce nikt nie szacuje skali korupcji. Na całym świecie to koszt około 300 mld dolarów. Czytaj w Money.pl
Tagi: służba zdrowia, przetarg, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz