Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja majątkowa
12.06.2014 14:46

Zarzuty dla sześciu osób w związku z działaniem Komisji Majątkowej

Sześciu osobom postawiono zarzuty w związku z działaniem Komisji Majątkowej- poinformowali rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fangorn90/CC/Wikimedia)

Sześciu osobom postawiono zarzuty w związku z działaniem Komisji Majątkowej - poinformowali rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej. Wśród tych osób jest b. pełnomocnik instytucji kościelnych Marek P.

Sprawa, którą CBA prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, dotyczy wyłudzenia odszkodowań w toku postępowań prowadzonych przez Komisję Majątkową - powiedział PAP Dobrzyński. Chodzi o zawyżanie wartości nieruchomości utraconych przez Kościół i zaniżanie wartości nieruchomości zamiennych, które w ramach odszkodowania przyznawała Komisja.

Zarzuty dotyczą Marka P. - w tej sprawie występującego, jako pełnomocnik parafii w Kętach oraz współprzewodniczącego Komisji Majątkowej Mirosławowa P. i dyrektora administracyjnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy a'Paulo Krzysztofa W.

Trzy pozostałe osoby, to rzeczoznawcy majątkowi - powiedział rzecznik.

Zastępujący rzecznika prasowego krakowskiej prokuratury Janusz Hnatko poinformował, że b. pełnomocnik parafii usłyszał zarzut oszustwa w związku z przekazaniem Komisji Majątkowej w 2007 roku znacznie zawyżonej wyceny utraconych przez parafię nieruchomości. Wycena obejmowała także nieruchomości, które nie powinny jej podlegać, bo zostały wcześniej sprzedane, albo Kościół uzyskał już za nie odszkodowanie. _ Doprowadziło to do wypłaty odszkodowania w wysokości ponad 2 mln 200 tys. zł _ - podał Hnatko.

Również zarzut oszustwa usłyszał współprzewodniczący Komisji Majątkowej za wprowadzenie w błąd pozostałych członków zespołu orzekającego, co do wartości należnego odszkodowania. Natomiast dyrektorowi administracyjnemu zgromadzenia prokuratura zarzuca doprowadzenie Komisji Majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem łącznie na ponad 23 mln zł. Krzysztof W. miał wprowadzić Komisję w błąd, co do faktycznej wartości utraconych przez Zgromadzenie działek oraz faktycznej wartości nieruchomości zamiennych.

Trzej rzeczoznawcy mają zarzuty pomocnictwa i poświadczenia nieprawdy w wycenach dla osiągnięcia korzyści majątkowych.

Komisja Majątkowa, która przestała istnieć na początku marca 2011 r., przez przeszło 20 lat decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. Komisja od 1989 r. przekazała stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha i 143,5 mln zł rekompensat. Rozpoznała ponad 2,8 tys. wniosków. Według mediów wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł. Decyzja o likwidacji Komisji miała związek z krytyką jej działalności: media podawały, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być zaniżane.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś tajne posiedzenie Sejmu. PiS chce... Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że brak jawności daje pole do politycznego wykorzystywania tej sytuacji, a opinii publicznej należy się wiedza na temat życia publicznego.
Wyłudzili 3 mln zł dopłat na cudze grunty? Wszystko wskazuje na to, że właściciele aktów własności gruntów wnioskowali i otrzymywali dopłaty, podczas gdy faktycznie grunty te użytkowały inne osoby
Kolejne zatrzymania w wielkiej aferze korupcyjnej Prokuratura chce trzymiesięcznego aresztu dla niektórych urzędników.
Tagi: komisja majątkowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz