Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zbigniew ziobro
24.02.2013 15:18

Zaostrzenie kar za zabójstwo dziecka i gwałt - tego chce Solidarna Polska

Partia Zbigniewa Ziobry domaga się wprowadzenia możliwości orzekania kary dożywotniego więzienia bez prawa do warunkowego zwolnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dobuszynski/Reporter)

Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub zabójstwo dziecka powinno być karane wyłącznie 25 latami pozbawienia wolności albo dożywociem. Gwałty muszą być traktowane jako zbrodnie - to propozycje przedstawione przez Solidarną Polskę.

Lider partii Zbigniew Ziobro podkreślał podczas konferencji, że dzisiaj w Polsce nie ma bezwzględnego dożywocia. - _ Jest tzw. dożywocie - mimo jego orzeczenia sprawca może starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Nawet jak działa szczególnie okrutnie, nawet jeśli morduje po raz kolejny. On może znowu wychodzić na wolność, może wychodzić na przepustki - my z tym się nie zgadzamy _ - powiedział.

- _ Proponujemy wszystkim ugrupowaniom parlamentarnym, aby zawrzeć ponadpartyjny, apolityczny kompromis: stop wobec przemocy, zero tolerancji dla morderców. Przygotujmy te zmiany. Można ograniczyć w Polsce brutalną przestępczość _ - dodał Ziobro.

W ocenie Andrzeja Romanka (SP) _ Polska jest w szponach przestępców _. - _ Niestety przestępcy są na wolności, a ludzie uczciwi boją się wyjść na ulicę. Boją się tego, że zostaną pobici lub zamordowani, a tak być nie może. Państwo jest w konwulsjach i trzeba temu zaradzić, inaczej to państwo umrze. Porządek i państwo prawo umiera. Solidarna Polska przygotowała rozwiązania, które mają temu zaradzić. Liczymy na ponadpartyjne porozumienie _ - mówił Romanek.

SP proponuje, by zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub zabójstwo dziecka było karane wyłącznie 25 latami pozbawienia wolności albo dożywociem. Dziś można orzekać karę od 8 lat pozbawienia wolności. SP domaga się wprowadzenia możliwości orzekania kary dożywotniego więzienia bez prawa do warunkowego zwolnienia.

Inna z propozycji zakłada traktowania gwałtu jako zbrodni, co wykluczy możliwość stosowania warunkowego zawieszenia kary. SP chce też zaostrzenia kar za pobicie bliskie zabójstwu i rozbój.

SP jest także za wprowadzeniem reguła _ trzy razy i po tobie _ - kara za trzecie przestępstwo popełnione z użyciem przemocy miałaby mieć potrójną wysokość, możliwe byłoby orzeczenie dożywotniego pozbawienia wolności.

Z kolei każdy pedofil przed wyjściem z zakładu karnego musiałby być poddany badaniom, a jeżeli nadal stanowiłby zagrożenie, miałaby być izolowany w zamkniętym zakładzie leczniczy. Osoba, która choćby raz dopuściła się pedofilii miałaby całkowity zakaz wykonywania zawodu związanego z pracą z dziećmi. Prowadzony miałby być jawny rejestr pedofilii.

SP proponuje też rozszerzenie zakresu obrony koniecznej i przywrócenie sądów 24-godzinne dal chuliganów.

Podczas niedzielnej konferencji Ziobro odniósł się także do dyskusji medialnej dot. m.in. incydentu związanego z zakłóceniem wykładu prof. Magdaleny Środy na Uniwersytecie Warszawskim. W sobotę podobny incydent miał miejsce na uczelni w Radomiu, na wykładzie Adama Michnika.

- _ Pod wpływem poprawności politycznej, pod wpływem pewnych oczekiwań i presji, na polskie uczelnie wkrada się po cichu cenzura tylnymi drzwiami. Wkrada się ograniczanie wolności debaty i wolności słowa. Jednym wolno występować, innym nie wolno występować. To musi prowadzić do frustracji. Tego rodzaju cenzura, tego rodzaju zakazy, tego rodzaju blokady dla jednych, a otwarcie drzwi dla drugich budzi frustrację. A młodzi ludzie tę frustrację okazują w sposób charakterystyczny dla siebie - happeningiem, który wszyscy mieliśmy okazję widzieć _ - powiedział Ziobro.

Czytaj więcej w Money.pl
Belgowie oburzeni. Pedofil chce wolności Marc Dutroux siedzi w więzieniu za morderstwa i gwałty popełnione na dziewczynkach.
Generał zabił Gongadzego. Posiedzi do... Według Prokuratury Generalnej, ówczesny generał milicji Ołeksij Pukacz dopuścił się nadużycia władzy i przekroczenia uprawnień służbowych w stosunku do dziennikarza, którego zabił 17 września 2000 r.
Rabowali antyki z cmentarza. Dostali dożywocie Grecki sąd wydał wyroki dożywotniego i wieloletniego więzienia dla osób, które zrabowały antyki wielkiej wartości ze starożytnego cmentarzyska w północnej Grecji.
Tagi: zbigniew ziobro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz