Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polityka w indiach
23.01.2013 16:53

Zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne

Specjalna komisja powołana przez indyjski rząd w celu opracowania propozycji zmian w prawie dotyczącym przemocy seksualnej zaleciła zaostrzenie kar dla sprawców takich przestępstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mckaysavage/CC/Flickr)

Specjalna komisja powołana przez indyjski rząd w celu opracowania propozycji zmian w prawie dotyczącym przemocy seksualnej zaleciła zaostrzenie kar dla sprawców takich przestępstw. Komisję utworzono po niedawnym gwałcie zbiorowym na studentce w Delhi.

Członek komisji Gopal Subramanium, cytowany dzisiaj przez agencję AFP, powiedział, że sprawcom gwałtów zbiorowych powinno grozić dożywocie, bez możliwości ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

_ - W przypadku gwałtów zbiorowych kara dożywocia powinna oznaczać, że skazany spędzi całe życie _ za kratkami - ogłosił Subramanium na konferencji prasowej.

Zgodnie z indyjskim kodeksem karnym, który obowiązuje od 153 lat, sprawcom gwałtu zbiorowego grozi obecnie od 10 lat pozbawienia wolności do dożywotniego więzienia z możliwością zawieszenia kary lub warunkowego zwolnienia.

_ Wśród rekomendacji nie wymieniliśmy kary śmierci, ponieważ otrzymaliśmy przytłaczającą liczbę przeciwnych jej propozycji _ - wyjaśnił były szef sądu najwyższego J.S. Verma, który stoi na czele trzyosobowej komisji.

Została ona powołana 24 grudnia 2012 roku w następstwie protestów, podczas których domagano się większej ochrony kobiet. Powodem demonstracji był gwałt zbiorowy i dotkliwe pobicie 23-letniej studentki w autobusie w Delhi 16 grudnia 2012 roku. Ofiara zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

Komisja zarekomendowała także m.in. maksymalną karę trzech lat więzienia za molestowanie seksualne oraz karę siedmiu lat pozbawienia wolności za podglądanie kobiet._ - Musimy zmienić mentalność społeczeństwa _ - dodał J.S. Verma.

Subramanium poinformował, że komisja otrzymała co najmniej 80 tys. propozycji zmian w prawie od prawników, organizacji kobiecych i innych stowarzyszeń z Indii i z zagranicy.

_ - Pozytywna odpowiedź ze strony rządu na nasze rekomendacje byłaby oddaniem hołdu ofierze _ grudniowego gwałtu - powiedział. Według lokalnych mediów partia rządząca wspominała o możliwości skazania sześciu gwałcicieli na śmierć, tłumacząc to wyjątkowymi okolicznościami, lub też zastosowania wobec nich kastracji chemicznej.

W Indiach - kraju w dużym stopniu zdominowanym przez mężczyzn - kobiety bardzo często padają ofiarami molestowania seksualnego. Brutalny gwałt zbiorowy na studentce sprawił, że w Indiach zaczęto krytykować sposób, w jaki kobiety są traktowane w tym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Zgwałcił siedmiolatkę. W szkole na przerwie To wywołało wielkie demonstracje i doprowadziło do zatrzymania dyrektorki szkoły.
Brutalny gwałt w Indiach. Złapali 6 mężczyzn Kierowca pojazdu wywiózł ją w odosobnione miejsce, gdzie przez całą noc była gwałcona przez niego i sześciu innych mężczyzn. Do domu odwieziono ją następnego dnia.
Są zarzuty dla gwałcicieli z Indii Sześciu mężczyznom podejrzanym o dokonanie zbiorowego gwałtu na 23-letniej studentce w Delhi, w Indiach postawiono zarzut popełnienia morderstwa.
Tagi: polityka w indiach, indie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz