Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w londynie
09.08.2011 11:00

Zamieszki w Londynie. Nowe uprawnienia policji

Nowe uprawnienia mają pomóc policjantom w zaprowadzeniu porządku na ulicach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W następstwie trzydniowych burzliwych rozruchów, w czterech gminach Londynu: Lambeth, Haringey, Enfield i Waltham Forest Scotland Yard przyznał policji specjalne uprawnienia. Lista gmin może się powiększyć.

Funkcjonariusze będą mogli zatrzymać i przeszukać każdą osobę. Dotychczas mogli to zrobić tylko, gdy mieli ku temu uzasadniony powód. Praktyka zatrzymywania i rewidowania była w przeszłości powodem napięć na tle etnicznym, ponieważ czarnoskórzy mieszkańcy Londynu i muzułmanie sądzą, że jest to skierowane przeciwko nim.

W poniedziałek wieczorem doszło w Londynie do największych rozruchów, które rozszerzyły się na nowe dzielnice: Hackney, Croydon, Peckham, Lewisham, Clapham i Ealing. Mimo dodatkowych posiłków policyjnych, zajścia, podpalenia i grabieże mienia przybierały na sile.

Porządku w metropolii pilnowało 1,4 tys. policjantów (w porównaniu z 5 tys. w czasie ślubu księcia Williama). Policja nie posiada armatek wodnych, które przydałyby się do gaszenia pożarów, ale nie na wiele by się zdały, ponieważ zajścia nie były skoncentrowane w jednym miejscu.

Według policji aresztowano łącznie 334 osoby, z czego 69 jak dotąd postawiono zarzuty, a dwie upomniano. Telewizja Sky poinformowała, że trzy osoby zostały zatrzymane w dzielnicy Brent w północno-zachodnim Londynie pod zarzutem usiłowania zabójstwa policjanta.

W Dalston młodocianym zadymiarzom ubranym w dresy, z kapturami na głowach i opaskami na twarzy, z braku policji stawiła czoło miejscowa społeczność kurdyjska zdecydowana bronić swego mienia.

W okolicach Clapham Junction - ważnym węźle kolejowym oraz centrum dzielnicy Ealing w zachodnim Londynie na ulice skierowano pojazdy opancerzone.

Naoczni świadkowie mówią, że ulice kilku dzielnic przypominają strefę działań wojennych. Niektórzy ludzie stracili cały dobytek, a nawet dach nad głową.

Korespondentka BBC donosiła z dzielnicy Clapham, że tamtejszy dom towarowy należący do sieci Debehams był rozgrabiany przez dwie godziny zanim na miejscu stawiła się policja. Rabowano najchętniej sklepy sprzedające elektronikę i sprzęt sportowy, choć nie oszczędzano też innych sklepów.

W Croydon podpalono sklep meblarski będący własnością jednej rodziny od pięciu pokoleń.

ZOBACZ RELACJĘ Z WYSP BRYTYJSKICH (BBC, ang):

Po raz pierwszy do ulicznych ekscesów doszło też poza Londynem w drugim największym mieście w Anglii - Birmingham, gdzie aresztowano 100 osób. W dzielnicy Handsworth w Birmingham podpalono posterunek policyjny - doniosła BBC.

Na mniejszą skalę zajścia wybuchły w Manchesterze, Bristolu i Liverpoolu.

_ Uczestnicy zajść to produkt rozsypującego się kraju i obojętnej klasy politycznej, która odwróciła się do nich plecami _ - napisała komentatorka _ Daily Telegraph _ Mary Riddel.

Znany publicysta Andrew Neil mówi o _ intifadzie społecznej podklasy _.

Inni zwracają uwagę, że zajścia są wielkim sprawdzianem przywództwa premiera Davida Camerona.

W sądzie w londyńskiej dzielnicy Barnet zapoczątkowane zostanie dziś postępowanie ws. okoliczności śmierci 29-letniego Marka Duggana, którego śmierć z rąk policji uważana jest za iskrę zapalną obecnych rozruchów. Jego rodzina odcięła się od zajść.

Wczesna wersja śmierci Duggana mówiła o wymianie ognia i o tym, że pocisk utkwił w radiu, które miał przy sobie funkcjonariusz policji. Duggan miał być uzbrojony, ale nie ma potwierdzenia, w jaki rodzaj broni, ani, czy się nią posłużył.

Duggan najprawdopodobniej był namierzony, bo był aresztowany przez jednostkę zajmująca się przestępczością z użyciem broni palnej wśród czarnych oraz doborowych policyjnych strzelców.

O zamieszkach na ulicach brytyjskich miast czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t154251.png ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bandy;rzadza;brytyjskimi;ulicami;koniec;urlopow,210,0,888530.html) Bandy rządzą brytyjskimi ulicami. Koniec urlopów Zamieszki w kilku miastach wymknęły się spod kontroli. Policja jest bezradna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t154161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;zamieszki;w;londynie,90,0,887898.html) Przerażony Londyn ściąga posiłki z hrabstw W północnym Londynie dziś w nocy doszło znów do zamieszek. Tym razem 200 osób walczyło z policją w dzielnicy Enfield.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t154166.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamieszki;w;londynie;trwa;dogaszanie;pozarow,115,0,887667.html) 6 budynków spłonęło doszczętnie. Są ranni W londyńskiej dzielnicy Tottenham w nocy doszło do gwałtownych starć grup miejscowej młodzieży z policją.
Tagi: zamieszki w londynie, londyn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz