Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w libii
17.05.2014 15:39

Zamieszki w Libii. Rośnie liczba zabitych w Bengazi

Ponad sto osób zostało rannych. Poprzedni bilans mówił o 24 zabitych i ponad 50 rannych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Do 43 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć, do których doszło wczoraj w Bengazi we wschodzie Libii pomiędzy islamską milicją i ugrupowaniem paramilitarnym - poinformowały libijskie władze. Ponad sto osób zostało rannych. Poprzedni bilans mówił o 24 zabitych i ponad 50 rannych.

Jednostki libijskiego lotnictwa lojalne wobec Khalify Haftara, emerytowanego generała i byłego dowódcy armii libijskiej, który wrócił do kraju w 2011 roku, by przyłączyć się do powstania przeciwko dyktatorowi Muammarowi Kadafiemu, zbombardowały w piątek rano pozycje byłych islamskich rebeliantów w Bengazi.

Szef sztabu armii libijskiej Abdessalem Dżadallah zdementował jednak doniesienia o udziale regularnej armii w tych starciach. Z kolei sam Haftar powiedział, że celem operacji jest _ oczyszczenie _ Bengazi z _ grup terrorystycznych _.Abd Allah as-Sani, który do niedawna był tymczasowym premierem kraju, określił siły Haftara jako _ grupę działającą poza prawem _.

Rząd Libii jest słaby i ma trudności z utrzymaniem stabilności państwa, której zagrażają rebelianci ze wschodniej Libii, domagający się autonomii i większego udziału w dochodach z eksportowanej stamtąd ropy. Jest też skonfliktowany z parlamentem, który nie chce przyznać mu szerszych kompetencji.

W odpowiedzi na presję społeczną parlament zgodził się rozpisać wybory, ale dotychczas nie ustalił ich terminu. Wielu Libijczyków uważa, że spory między politykami są przyczyną niestabilnej sytuacji utrzymującej się w kraju od rewolty, która w 2011 r. zakończyła rządy Muammara Kadafiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Libijczycy uwolnili egipskich dyplomatów Źródła w służbach bezpieczeństwa twierdzą, że porywacze uwolnili trzech pierwszych mężczyzn w ramach układu między Trypolisem a Kairem.
Armia starła się w Bengazi z islamistami Według lokalnych mediów jednostka specjalna armii starła się z islamistyczną milicją Ansar al-Szaria, utworzoną podczas powstania przeciwko dyktaturze Muammara Kadafiego w 2011 r.
Krwawe starcia w Libii. Dziś początek strajku W rezultacie starć co najmniej 43 osoby poniosły śmierć a ponad 450 zostało rannych.
Tagi: zamieszki w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz