Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Libanie. Armia przejęła Trypolis

0
Podziel się:

W wyniku starć na tle wyznaniowym zginęło od soboty 12 osób.

Zamieszki w Libanie. Armia przejęła Trypolis
(PAP/EPA)

Po starciach, w których zginęło od soboty 12 osób, armia przejmuje na sześć miesięcy kontrolę nad portowym miastem Trypolis na północy Libanu, gdzie dochodzi do konfliktów na tle wyznaniowym - podała dziś libańska telewizja.

W Trypolisie, 70 km od Bejrutu, dochodzi do starć między sunnicką ludnością popierającą syryjskich powstańców a zwolennikami prezydenta Baszara el-Asada, którzy tak jak on są alawitami.

Konflikty takie tliły się w Trypolisie już wcześniej, ale napięcia bardzo się nasiliły, gdy ponad dwa lata temu po stronie Asada zaangażował się libański szyicki Hezbollah. Alawici - odłam szyizmu - stanowią 11 proc. ludności Trypolisu; 80 proc. to sunnici.

10 ludzi zginęło w starciach w ciągu weekendu, dwóch - w poniedziałek. Od soboty 61 osób zostało rannych.

Oddziały armii libańskiej stacjonują w tym zapalnym regionie od października; według źródeł w służbach specjalnych żołnierze odpowiadają ogniem na ewentualny ostrzał i starają się rozdzielić walczące strony.

Do Libanu zaś przedzierają się uchodźcy i rebelianci z Syrii. W niedzielę i poniedziałek mieszkańcy miejscowości Ksar Naba na wschodzie kraju dwukrotnie podpalili namioty w miasteczku uchodźców, w którym schroniło się ok. 400 Syryjczyków. Okoliczna ludność nie pozwoliła straży pożarnej gasić pożarów. Według uchodźców lokalna ludność spaliła namioty, by przegnać Syryjczyków z tej okolicy.

Pod koniec sierpnia samochody pułapki eksplodowały przed dwoma sunnickimi meczetami w Trypolisie. Zginęło 47 osób, pół tysiąca zostało rannych. Atak ten miał być odwetem za zamach, do którego doszło wcześniej w Bejrucie; do jego zorganizowania przyznało się nieznane wcześniej sunnickie ugrupowanie Brygady Aiszy.

Obecność takich grup, jak i ramienia Al-Kaidy w Afryce Północnej, czyli Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQMI), zapowiadającej ataki na Hezbollah sprawia, że Liban może pogrążyć się w przemocy, jaka wylewa się poza granice ogarniętej wojną Syrii - skomentowały te wydarzenia agencje prasowe.

W liczącym 4 mln mieszkańców Libanie mieszka teraz, według oficjalnych danych ONZ, ponad 839 tys. syryjskich uchodźców, ale liczba ta może naprawdę sięgać miliona - pisze AFP.

W całym regionie pogłębiają się podziały między sunnitami a szyitami. Premier Iraku Nuri al-Maliki ze swym szyickim otoczeniem stał się sojusznikiem Iranu. Po części na życzenie Teheranu, a po części dlatego, że sam obawiał się, iż powstanie w Syrii wyniesie tam do władzy sunnicką większość, udzielił poparcia reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Iraccy sunnici podjęli walkę po stronie sunnickich przeciwników reżimu w Damaszku. Wspierany przez Iran Hezbollah walczy po stronie Asada, a sunniccy Libańczycy stają po stronie syryjskich powstańców.

Czytaj więcej w Money.pl
W ataku na ambasadę zginął irański attache Zabity dyplomata to Szejk Ibrahim Ansari.
Dramatycznie rośnie liczba zabitych w Bejrucie Co najmniej 23 osoby zginęły, a 146 zostało rannych w podwójnym zamachu.
Zamach przy ambasadzie. Wybuch zabił 7 osób Dwa ładunki wybuchowe eksplodowały w południowym Bejrucie, w pobliżu ambasady Iranu - podała libańskie źródła w siłach bezpieczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)