Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Iraku. Rebelianci opanowali przejście graniczne, 30 zabitych

0
Podziel się:

Rebelianci zajęli przejście graniczne z Syrią. To ułatwi im transport broni i ciężkiego sprzętu na front w Iraku - pisze agencja AP.

Szyiccy ochotnicy chcą walczyć razem z armią przeciw rebeliantom
Szyiccy ochotnicy chcą walczyć razem z armią przeciw rebeliantom (PAP/EPA)

Sunniccy rebelianci opanowali przejście na granicy Iraku z Syrią znajdujące się około 320 km na zachód od stolicy kraju Bagdadu. W całodniowych walkach z siłami rządowymi zginęło 30 żołnierzy - poinformowało wojsko.

Dżihadyści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) opanowali przejście graniczne w mieście Qaim. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że od dłuższego czasu rebelianci swobodnie przekraczali iracko-syryjską granicę, jednak zajęcie przejścia granicznego ułatwi im dodatkowo transport broni i ciężkiego sprzętu na front w Iraku.

Tymczasem w zeszły piątek, 13 czerwca, ISIL poinformowało o wstrzymaniu operacji zbrojnych na terytorium Syrii. Dżihadyści dali tym samym sygnał, że koncentrują się obecnie na prowadzeniu ofensywy w Iraku i ściąganiu zdobytego na armii irackiej sprzętu, który jest następnie ukrywany i magazynowany w Syrii.

Zdobycie przez dżihadystów przejścia granicznego jest kolejnym ciosem dla słabnącego rządu premiera Nuriego al-Malikiego. W piątek duchowy przywódca społeczności szyickiej wielki ajatollah Ali Sistani wezwał iracki parlament do niezwłocznego rozpoczęcia prac nad utworzeniem nowego rządu. Sistani winą za obecny konflikt i ofensywę sunnickich rebeliantów obarczył Malikiego.

Władze w Bagdadzie od dłuższego czasu nie potrafią rozładować niebezpiecznych napięć między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Malikiego dąży do jej zmarginalizowania. Z tej właśnie grupy rekrutuje się wielu bojowników ISIL.

Czytaj więcej w Money.pl
Duchowy przywódca chce nowego rządu Duchowy przywódca społeczności szyickiej wielki ajatollah Ali Sistani wezwał w piątek iracki parlament do niezwłocznego rozpoczęcia prac nad utworzeniem nowego rządu. Sistani winą za obecny konflikt obarczył szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego.
Trwa bitwa o największą iracką rafinerię Od dwóch dni sunniccy rebelianci próbują przejąć kontrolę nad obiektem.
Z rafinerii ewakuowano pracowników Walki o kontrolę nad największymi zakładami petrochemicznymi w kraju trwają od wczoraj.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)