Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ferguson
19.08.2014 08:01

Zamieszki w Ferguson. Policja znowu użyła gazu łzawiącego

Siły policyjne, wspierane przez transporter opancerzony i śmigłowiec, kilkakrotnie wzywały demonstrantów do rozejścia się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ROBERTO RODRIGUEZ)
Wojsko na ulicach Ferguson

Kolejne protesty trwały w pobliżu miejsca, gdzie 9 sierpnia biały policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Policja użyła granatów z gazem łzawiącym, by rozproszyć tłum, mniej liczny niż podczas protestów w niedzielę. Później padły strzały.

Aktualizacja, godz. 11:25

Dwie osoby zostały ranne, gdy w Ferguson w stanie Missouri ostrzelano policjantów - poinformowały miejscowe władze. Według nich 31 demonstrantów aresztowano. W Ferguson trwają zamieszki po zabiciu czarnoskórego nastolatka przez białego policjanta.

_ - Ani jeden pocisk nie został wystrzelony przez funkcjonariuszy, mimo że ostro ich zaatakowano - powiedział na konferencji prasowej kapitan Ron Johnson. Dodał, że policja skonfiskowała uczestnikom protestu dwie sztuki broni palnej. _

_ _

Wcześniej siły policyjne, wspierane przez transporter opancerzony i śmigłowiec, kilkakrotnie wzywały demonstrantów do rozejścia się. Po godz. 23 (czasu lokalnego) policja użyła granatów z gazem łzawiącym, by rozproszyć tłum, mniej liczny niż podczas protestów w niedzielę.

Do tej kolejnej konfrontacji policji i demonstrantów doszło w pobliżu miejsca, gdzie policjant zastrzelił 18-letniego Michaela Browna. Po jego śmierci w Ferguson wybuchły zamieszki. Wczoraj gubernator stanu Missouri nakazał, by w przywróceniu spokoju w miasteczku pomogła Gwardia Narodowa.

##Obama apeluje o spokój

Prezydent USA Barack Obama zaapelował o powściągliwość do policji oraz protestujących mieszkańców Ferguson w stanie Missouri, gdzie od tygodnia trwają zamieszki po zabiciu czarnoskórego nastolatka przez białego policjanta.

Obama podkreślił, że _ ogromna większość _ uczestników demonstracji to osoby protestujące w sposób pokojowy. Ale przyznał, że _ mała grupa _ protestujących atakuje policjantów, czym tylko pogłębia chaos i napięcie, co szkodzi wyjaśnieniu okoliczności śmierci 18-letniego Michaela Browna.

_ - Rozumiem pasję i gniew po śmierci Michaela Browna _ - powiedział Obama. Dodał jednak, że nadszedł już czas, by Amerykanie przestali krzyczeć, a zaczęli słuchać. _ - Tylko tak możemy iść naprzód, próbując zrozumieć się nawzajem _ - podkreślił prezydent.

Obama poinformował, że jutro do Ferguson przyjedzie prokurator generalny USA Eric Holder, by na miejscu zapoznać się w dotychczasowymi wynikami śledztwa w sprawie śmierci Browna. Prezydent poinformował także, że rozmawiał z gubernatorem Missouri, który po kolejnej fali zamieszek w nocy z niedzieli na poniedziałek nakazał, by Gwardia Narodowa pomogła w przywróceniu spokoju w Ferguson.

_ - To decyzja gubernatora. Ale jeśli rzeczywiście Gwardia Narodowa będzie użyta, to powinna być użyta w ograniczanym zakresie _ - powiedział Obama. Dodał, że będzie śledził w najbliższych dniach, czy użycie Gwardii Narodowej _ pomaga czy szkodzi _.

W Ferguson, którego 70 proc. mieszkańców stanowią Afroamerykanie, od ponad tygodnia trwają zamieszki i starcia z policją, wywołane śmiercią czarnoskórego nastolatka Michaela Browna, zabitego przez białego policjanta. Brown nie był uzbrojony. Według ustaleń rodziny Browna, strzelano do niego co najmniej sześć razy, w tym dwa w głowę. Dodatkowo oburzenie protestujących spotęgowało użycie przeciwko nim przez policję paramilitarnego sprzętu, w tym silnie uzbrojonych pojazdów opancerzonych.

W ubiegłym roku w Ferguson 93 proc. wszystkich przypadków aresztowań oraz 92 proc. przeszukiwań w domach dotyczyło Afroamerykanów. W mieście władzę sprawują niemal wyłącznie biali. Tylko 6 proc. funkcjonariuszy policji to osoby czarnoskóre.

Barack Obama przyznał, że w USA istnieją napięcia na tle rasowym, a młodzi Afroamerykanie czują się pozostawieni samym sobie, mają także znacznie gorsze niż biali perspektywy osiągnięcia sukcesu ekonomicznego, częściej są zawieszani za złe zachowanie w szkołach. Wielu czarnoskórych mężczyzn nie ma pracy oraz odsiaduje wyroki w więzieniach.

Prezydent podkreślił, że należy stawić czoło problemowi nierównego w traktowania białych i czarnych, zwłaszcza przez wymiar sprawiedliwości. Przypomniał, że na początku roku rozpoczął wraz z dużymi fundacjami inicjatywę wsparcia dla chłopców o innym niż biały kolor skóry, zamieszkałych w tzw. trudnych dzielnicach miast.

Czytaj więcej w Money.pl
Wymiana policji zmniejszyła napięcie w... Na ulicach Ferguson nie pojawiają się już uzbrojeni po zęby policjanci, przypominający wojsko w natarciu.
Gaz na ulicach Missouri. Kamieniami w policję W nocy kilkusetosobowy tłum zebrał się obok budynku, który został spalony i splądrowany w niedzielę, gdy w Ferguson wybuchły pierwsze zamieszki.
Jerozolima demolowana. Zamieszki nie ustają Policja zatrzymała dziesiątki Palestyńczyków. Hamas atakuje rakietami.
Tagi: ferguson, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz