Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w egipcie
08.04.2013 07:28

Zamieszki w Egipcie. Jeden zabity po starciach koło katedry koptyjskiej

Zaatakowani przez muzułmanów demonstranci cofnęli się na plac przed świątynią, gdzie starcia trwały dalej, przeciągając się aż do nocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Jedna osoba zginęła wczoraj w zamieszkach, jakie wybuchły w centrum Kairu po odprawionym w katedrze koptyjskiej nabożeństwie pogrzebowym czterech chrześcijan, zabitych w piątek w starciach z muzułmanami - podała egipska agencja MENA. *

Według niej, 66 innych osób zostało rannych. Po nabożeństwie setki wiernych sformowały pochód protestacyjny, który wkrótce po opuszczeniu dziedzińca katedry św. Marka został zaatakowany przez tłum kamieniami, ładunkami zapalającymi i strzałami z broni śrutowej. Według świadków wydarzenia, atakującymi byli okoliczni mieszkańcy. Uczestnicy pochodu wznosili okrzyki przeciwko prezydentowi Egiptu Mohammedowi Mursiemu i jego zdominowanemu przez islamistyczne Bractwo Muzułmańskie rządowi.

Zaatakowani demonstranci cofnęli się na plac przed świątynią, gdzie starcia trwały dalej, przeciągając się aż do nocy. Interweniująca policja użyła gazu łzawiącego.

Dyrektor egipskiego pogotowia ratunkowego Mohammed Sultan poinformował, że jedna osoba zmarła od doznanych przed katedrą postrzałów z broni śrutowej.

Czterej chrześcijańscy Koptowie zostali w piątek zastrzeleni w mieście Kusus na północ od Kairu w zamieszkach, jakie miały być spowodowane namalowaniem krzyża na miejscowym meczecie. W rozruchach tych zginął również młody muzułmanin.

Jak poinformowała MENA, w rozmowie telefonicznej z koptyjskim patriarchą Tawadrosem II prezydent Mursi potępił sprawców wczorajszych zajść, zaznaczając, że _ każdy atak przeciwko katedrze jest atakiem osobiście przeciwko mnie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Obraził islam i prezydenta? Sąd ocalił satyryka Aresztowano go pod zarzutem obrazy islamu, prezydenta, a także rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w celu zakłócenia porządku publicznego.
Wzburzenie islamistów. Nie podoba im się... Rząd USA zwrócił się do rządu egipskiego, aby podjął działania w celu położenia kresu nasilającej się w Egipcie przemocy wobec kobiet.
Krwawe starcia w Egipcie. Co się dzieje? Egipska telewizja państwowa i telewizja Al-Dżazira pokazywały centrum miasta wypełnione antyrządowymi demonstrantami niosącymi flagi i sztandary.
Tagi: zamieszki w egipcie, katedra, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz