Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamieszki na wschodzie Ukrainy. Ashton wzywa do zakończenia przemocy

0
Podziel się:

Szefowa unijnej dyplomacji chce natychmiastowego uwolnienia osób, które są przetrzymywane przez prorosyjskich separatystów.

Zamieszki na wschodzie Ukrainy. Ashton wzywa do zakończenia przemocy
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

Strony porozumienia z Genewy w sprawie Ukrainy muszą zapewnić jego pełne wdrożenie, wraz z użyciem swoich wpływów, by zatrzymać przemoc i prowokacje oraz skłonić nielegalne uzbrojone grupy do złożenia broni - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- _ Wzywam do położenia kresu przemocy, zastraszaniu, prowokacyjnych działań i oświadczeń, jak uzgodniono we wspólnym oświadczeniu w Genewie _ - zaapelowała Ashton.

Jak zauważyła, ostatnie doniesienia ze wschodniej Ukrainy, zwłaszcza te o porwaniach, torturach i zabójstwach, których ofiarą padli m.in. Wołodymyr Rybak i Pawło Kowelko, są _ powodami głębokiego zaniepokojenia _. Ashton złożyła kondolencje ich bliskim.

- _ Niezależne i transprentne śledztwo powinno rzucić światło na te zabójstwa i doprowadzić sprawców przed sąd. Wszystkie osoby bezprawnie przetrzymywane przez uzbrojone grupy we wschodniej Ukrainie muszą być natychmiast uwolnione, czy to dziennikarze, miejscowi liderzy, czy zwykli obywatele _ - zaznaczyła.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył przedwczoraj, że w okolicach kontrolowanego przez separatystów Słowiańska w obwodzie donieckim znaleziono ciała dwóch osób, w tym członka partii Batkiwszczyna Wołodymyra Rybaka, porwanego dzień wcześniej przez terrorystów. Ponadto ukraińskie media donosiły o porwaniach kilku dziennikarzy w Słowiańsku.

USA, UE, a także władze w Kijowie zwróciły się wczoraj do Rosji, by użyła swych wpływów w celu powstrzymania wydarzeń na wschodzie Ukrainy, gdzie działają prorosyjscy separatyści. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapewnił jednak, że Moskwa nie ma na nich wpływu.

W nocy z wtorku na środę (czasu polskiego) z Ławrowem rozmawiał telefonicznie sekretarz stanu USA John Kerry. Zagroził Rosji dalszymi sankcjami, jeśli nie będzie ona realizowała porozumienia z Genewy dotyczącego deeskalacji kryzysu na Ukrainie. Kerry nalegał, by Moskwa publicznie wezwała separatystów na wschodzie Ukrainy do opuszczenia zajmowanych przez nich budynków administracji państwowej.

W czwartek Ławrow podkreślił, że to władze Ukrainy muszą podjąć kroki w celu rozwiązania kryzysu w kraju. Ponowił też apel o zastosowanie się przez Kijów do treści porozumienia osiągniętego w zeszłym tygodniu w Genewie.

Czytaj więcej w Money.pl
Akcja antyterrorystyczna w Słowiańsku. Putin się odgraża Co najmniej pięciu terrorystów zostało zlikwidowanych. - _ Władzy w Kijowie nie można nazwać inaczej jak juntą albo kliką _ - uważa rosyjski prezydent.
Ukraina. Chcą broni za uwolninie milicjanta MSW uznaje żądania separatystów za szantaż, który narusza porozumienia genewskie.
Separatyści proszą Putina o broń, premier Ukrainy chce pomocy dla armii Ostre reakcje na wymianę ognia w Słowiańsku pod Donieckiem. Zginęli podczas niej prorosyjscy bojownicy. Wokół liczby ofiar są duże niejasności.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)