Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamieszki na Majdanie. Ukraina prosi Międzynarodowy Trybunał Karny o śledztwo

0
Podziel się:

Nowe władze Ukrainy oskarżają siły bezpieczeństwa o to, że wbrew prawu użyły fizycznej siły, środków specjalnych oraz broni wobec uczestników pokojowych akcji.

Zamieszki na Majdanie. Ukraina prosi Międzynarodowy Trybunał Karny o śledztwo
(Аимаина хикари/wikimedia.org)

Władze Ukrainy przyjęły jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego i poprosiły o wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci osób, które zginęły podczas protestów na Majdanie - poinformował MTK.

Prośba skierowana do MTK w formie deklaracji dotyczącej zaakceptowania przez Kijów jurysdykcji Trybunału dotyczy przeprowadzenia śledztwa w sprawie wydarzeń, które miały miejsce między 21 listopada 2013 roku a 22 lutego bieżącego roku, kiedy to podczas antyrządowych demonstracji zginęło ponad 100 osób, a blisko 2 tys. zostało rannych.

Nowe władze Ukrainy oskarżają siły bezpieczeństwa o to, że _ wbrew prawu użyły fizycznej siły, środków specjalnych oraz broni wobec uczestników pokojowych akcji _ w Kijowie i innych regionach kraju _ na rozkaz wyższej rangi urzędników państwowych _.

Wniosek Kijowa do MTK nie dotyczy zaangażowania militarnego Rosji na Krymie.

Ukraiński parlament zwrócił się już wcześniej w tym roku do MTK z prośbą o przeprowadzenie śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni popełnionych przez byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w ramach tłumienia społecznych protestów, które ostatecznie doprowadziły do jego obalenia.

Jak wyjaśnia agencja Reutera, prokuratorzy Trybunału nie mają obowiązku wszczęcia dochodzenia.

Służby prasowe MTK poinformowały, że oskarżyciele podejmą wkrótce decyzję, czy otworzyć takie śledztwo. Jeśli rozpoczną dochodzenie, to na podstawie dowodów, jakimi będą dysponować, zdecydują, czy zwrócić się do sędziów Trybunału z wnioskiem o wydanie nakazów zatrzymania osób podejrzanych czy też wezwania do stawienia się przed sądem.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef BBN już po wizycie w Kijowie Stanisław Koziej omawiał tam zaangażowanie Polski w proces wypracowywania solidarnego stanowiska na forum UE i NATO i podkreślał znaczenie dobrosąsiedzkich relacji dwustronnych. BBN.
Studenci wyszli na ulice na Ukrainie. Chcą... W akcji, która odbyła się przed Ługańskim Narodowym Uniwersytetem im. Tarasa Szewczenki, uczestniczyli także wykładowcy.
Co zrobi Unia w sprawie rosyjskich firm? Sankcjami mają zostać dotknięte między innymi przedsiębiorstwa z sektora energetycznego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)