Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Missouri po zastrzeleniu przez policjanta czarnoskórego nastolatka

0
Podziel się:

Według stacji telewizyjnej NBC doszło do przepychanek między osobami z tłumu a funkcjonariuszami.

Zamieszki w Missouri po zastrzeleniu przez policjanta czarnoskórego nastolatka
(PAP/EPA)

Policjant postrzelił czarnoskórego 18-latka, który mierzył do niego z broni palnej w Berkeley, na przedmieściach miasta St. Louis w stanie Missouri - kilka kilometrów od Ferguson, gdzie podobny przypadek wywołał w kraju protesty przeciw dyskryminacji czarnych.

Podczas rutynowego patrolu policjant pojawił się na stacji benzynowej około godz. 23.15 wczoraj (czasu miejscowego), gdy zobaczył dwóch mężczyzn i zaczął iść w ich kierunku. Jeden z nich wyciągnął pistolet i wymierzył do nadchodzącego funkcjonariusza. Ten oddał kilka strzałów w samoobronie, i śmiertelnie postrzelił celującego do niego 18-latka - przekazał dzisiaj rzecznik policji Brian Schellmann.

Drugi mężczyzna zbiegł z miejsca zdarzenia. W sprawie zajścia wszczęto dochodzenie.

Policja nie podała tożsamości zabitego nastolatka, ale według lokalnej gazety _ St. Louis Post-Dispatch _ chodzi o niejakiego Antonio Martina. Zidentyfikowała go matka, która twierdzi, że jej syn w chwili zajścia przebywał w towarzystwie swojej dziewczyny.

Na miejscu zdarzenia zgromadziło się około 100 osób, wykrzykujących obelgi pod adresem policjantów, którzy otoczyli stację paliw kordonem. Według stacji telewizyjnej NBC doszło do przepychanek między osobami z tłumu a funkcjonariuszami.

Do zdarzenia doszło w Berkeley na przedmieściach St. Louis, zaledwie trzy kilometry od Ferguson, gdzie w sierpniu biały policjant Darren Wilson w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach zastrzelił czarnoskórego nastolatka Michaela Browna. Wywołało to liczne protesty w wielu miastach USA przeciw - jak podkreślano - dyskryminowaniu przedstawicieli mniejszości przez policję.

Oburzenie wzrosło kilka miesięcy później, gdy ława przysięgłych postanowiła nie stawiać Wilsonowi zarzutów, a w Nowym Jorku przysięgli tak samo postąpili wobec białego policjanta, który przyczynił się do śmierci czarnoskórego Erica Garnera podczas brutalnego zatrzymania.

Do incydentu w Berkeley doszło trzy dni po tym, jak czarnoskóry Ismaaiyl Brinsley zastrzelił dwóch policjantów, siedzących w zaparkowanym oznakowanym wozie policyjnym na nowojorskim Brooklynie. Sprawca uciekł następnie na stację metra, gdzie strzałem w głowę odebrał sobie życie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki w Ferguson po decyzji ławy przysięgłych Podpalono sklepy, zniszczono kilka radiowozów. Słychać było odgłosy strzałów.
Demonstracje w Ferguson. Obama chce wesprzeć policję Prezydent USA zwrócił się do Kongresu o 263 mln dolarów dla tamtejszych sił bezpieczeństwa.
Masowe aresztowania w USA. Ponad 400 osób Do protestów doszło m. in. w Bostonie, Nowym Jorku, Los Angeles, Dallas i Atlancie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)