Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks karny
08.06.2010 08:35

Zamiast więzienia będą prace społeczne

Dziś wchodzi w życie nowy kodeks karny. Więcej praw dostaną też ofiary przestępstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

*Zmiany w sądach 24-godzinnych, większe prawa ofiar przestępstw i mniej kar więzienia. Takie zmiany umożliwiają nowe przepisy kodeksu karnego i kilku innych ustaw, które wchodzą dziś w życie. *

W ramach tak zwanej dużej nowelizacji kodeksów karnych zmieniono dziewięć ustaw, w tym sześć kodeksów i ustawę o policji.

Minister sprawiedliwościKrzysztof Kwiatkowskiwskazał na kilka zmian, które mają usprawnić tak zwane sądy 24-godzinne. W postępowaniu przyspieszonym nie ma już konieczności przydzielenia oskarżonemu obrońcy. Oskarżony nie może już blokować postępowania przez niestawienie się na rozprawie.

Przepisy mają bardziej chronić ofiary przestępstw. W sytuacji obrony koniecznej prokurator będzie mógł od razu umorzyć śledztwo przeciwko takiej osobie. Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona wskazuje, że ofiara ma teraz większe prawa przed sądem.

_ - Sądy dostają możliwości karania wyższymi grzywnami. Mogą też w większym zakresie nakładać kary prac społecznych zamiast kary więzienia _ - mówi Grażyna Stanek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nowelizacje znoszą wiele luk prawnych i niejasności. Prokurator Tomasz Szafrański wskazuje, że wcześniejsze przepisy nie przewidywały kary za gwałt ze szczególnym okrucieństwem popełniony przez osobę do lat 15. Zmieniono również przepisy dotyczące przestępstw seksualnych, między innymi zaostrzono kary za gwałt pedofilski i gwałt kazirodczy.

Tagi: kodeks karny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz