Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
meldunek
04.11.2008 15:32

Zamiast meldunku rejestracja. Rząd przyjął projekt

Procedura rejestracji ma być maksymalnie uproszczona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ DPA)

*Zmiany zaczną obowiązywać od 2009 roku. Procedura rejestracji ma być maksymalnie uproszczona. *

Zgłoszenia miejsca zamieszkania będzie można dokonywać przez internet. Termin rejestracji wydłużono do 30 dni. Nie będą wymagane żadne dokumenty potwierdzające tytuł prawny do lokalu, czy potwierdzenie przez osobę trzecią, że osoba dokonująca zgłoszenia faktycznie zamieszkuje pod wskazanym adresem. Rejestracja będzie miała formę oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej - czytamy w komunikacie biura prasowego rządu.

Wymeldowanie nie będzie to już warunkiem do zgłoszenia nowego miejsca zamieszkania. Nie trzeba będzie też rejestrować pobytu turystycznego.

Zgodnie z projektem, po dwóch latach od wejścia ustawy w życie zmienią się także zasady funkcjonowania rejestrów publicznych. Rejestr PESEL będzie podstawowym zbiorem gromadzącym aktualne dane (obywatelstwo, stan cywilny). Nie będzie trzeba zawiadamiać różnych urzędów (urzędów skarbowych, ZUS, itp.) o zmianie miejsca zamieszkania.

Wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż podkreśla, że projekt niesie zmianę kilkuset przepisów, ale likwidacja obowiązku meldunkowego uprości procedury.

Obowiązek meldunkowy przy zgodzie większości parlamentu i prezydenta, może być zlikwidowany już na początku przyszłego roku.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Tagi: meldunek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz