Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
20.05.2013 15:11

Zamachy w Dagestanie. Eksplodowały samochody pułapki

Bomby uszkodziły ponad 20 samochodów, zaparkowanych w pobliżu miejsca tragedii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Trzy osoby zginęły, a ponad 10 zostało rannych w stolicy Dagestanu Machaczkale, na południu Federacji Rosyjskiej, wskutek eksplozji dwóch bomb. Podłożono je pod samochodami przed siedzibą republikańskiego zarządu Służby Komorników Sądowych FR.

[aktualizacja 15:54]

Takie dane o liczbie zabitych i rannych podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu. Wcześniej republikański zarząd Komitetu Śledczego FR przekazał, że w zamachu śmierć poniosło osiem osób. Dagestańskie Centrum Medycyny Katastrof poinformowało o 24 rannych.

Według dagestańskiego MSW zginęli dwaj policjanci i jeden komornik sądowy.

Eksplozje nastąpiły w odstępie 15 minut. Pierwszy wybuch miał miejsce około 15.30 czasu moskiewskiego (13.30 czasu polskiego). Druga bomba zdetonowała, gdy po pierwszej eksplozji na miejsce przyjechały ekipy śledcze. W pierwszym wybuchu - słabszym od drugiego - nikt nie doznał obrażeń.

Siedziba zarządu Służby Komorników Sądowych FR znajduje się przy jednej z głównych ulic Machaczkały. W budynkach w promieniu 100 metrów od miejsca eksplozji powypadały szyby z okien. Uszkodzonych zostało około 20 pojazdów.

Dagestan, zamieszkany przez 2,5 mln ludzi, jest jedną z najbiedniejszych, najbardziej zróżnicowanych etnicznie i niespokojnych republik FR. Akty przemocy są tam bardzo częste. Zazwyczaj ich ofiarami są policjanci i żołnierze. O ataki te zwykle obwinia się miejscowe gangi i islamskich rebeliantów.

Z danych MSW FR wynika, że w 2012 roku w atakach na Północnym Kaukazie zginęło 211 przedstawicieli sił bezpieczeństwa oraz 78 cywilów.

Zamach w Machaczkale jest najpoważniejszym aktem terroru w Dagestanie po tym, jak 28 stycznia prezydent Rosji Władimir Putin odwołał ze stanowiska dotychczasowego prezydenta tej republiki Magomiedsałama Magomiedowa, a na jego miejsce tymczasowo powołał pochodzącego z tej republiki deputowanego rządzącej partii Jedna Rosja Ramazana Abdułatipowa.

W Dagestanie do podobnych zdarzeń dochodzi dość często. Premier Dmitrij Miedwiediew wielokrotnie zapowiadał, że rosyjskie służby bezwzględnie rozprawią się z terrorystami. Tymczasem miejscowe bandy islamskich ekstremistów dokonują zamachów na lokalnych policjantów, żołnierzy i urzędników państwowych.

Czytaj więcej w Money.pl
FBI przesłuchuje rodzinę zamachowców W USA krewni Carnajewów obwiniają znajomego rodziny, radykalnego islamistę, o indoktrynowanie starszego z braci, Tamerlana.
Zamachowiec zabijał policjantów w Rosji Akty przemocy są tam bardzo częste. Zazwyczaj ich ofiarami są policjanci i żołnierze.
Coraz więcej ofiar zamachu. 43 osoby nie żyją Rząd w Turcji sugeruje, że za zamachem mogli stać Kurdowie.
Tagi: prawo, dagestan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz