Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamachy w Afganistanie. Szef policji podał się do dymisji

0
Podziel się:

W ciągu ostatnich 15 dni w stolicy zorganizowano co najmniej dziewięć ataków.

Zamachy w Afganistanie. Szef policji podał się do dymisji
(PAP/EPA)
bFelPOGJ

W Kabulu prawie codziennie dochodzi do ataków, w czasie gdy większość zagranicznych oddziałów przygotowuje się do wycofania z kraju z końcem roku. W ciągu ostatnich 15 dni w stolicy zorganizowano co najmniej dziewięć zamachów. Sam generał Zahir Zahir ledwie uszedł śmierci, gdy 9 listopada zamachowiec samobójca odpalił ładunek wybuchowy w jego biurze w Kabulu. Dzisiaj poinformował o złożeniu dymisji.

W sobotnim zamachu w stolicy zginął pracujący dla organizacji edukacyjnej Werner Groenewald z Afryki Południowej wraz z dwojgiem dzieci. W czwartek zabito pięć osób; jedna z ofiar to obywatel brytyjski. Wszyscy zginęli w zamachu samobójczym na samochód należący do brytyjskiej ambasady w Kabulu. W eksplozji rannych zostało ponad 30 ludzi.

Dwóch amerykańskich żołnierzy zginęło w ataku bombowym w Kabulu w poniedziałek, a dzień wcześniej w wyniku zamachu samobójczego na meczu siatkówki w prowincji Paktika śmierć poniosło 57 osób. Był to najkrwawszy atak w Afganistanie od grudnia 2011 roku.

bFelPOGL

Nowy prezydent Afganistanu Aszraf Ghani powiedział w niedzielę, że organizujący zamachy talibowie to "niewielka mniejszość, która chce uczynić cały naród swym zakładnikiem". "Nie pozwolimy na to" - dodał Ghani.

Większość sił bojowych NATO, z USA na czele, opuści Afganistan do końca grudnia. W kraju pozostanie ok. 12,5 tys. żołnierzy, którzy mają szkolić i wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa. Media donoszą jednak, że prezydent Barack Obama w ostatnich tygodniach podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu misji sił USA w Afganistanie w 2015 roku.

Talibowie kategorycznie sprzeciwiają się pozostawieniu w kraju kontyngentu NATO i odmawiają podjęcia negocjacji pokojowych w rządem w Kabulu, rosną więc obawy, że Afganistan ogarnie nowa fala przemocy - pisze AFP.

Afgańskie siły bezpieczeństwa są jeszcze zbyt słabo przeszkolone i uzbrojone, by skutecznie walczyć z talibami, ponoszą więc w starciach ciężkie straty. W 2014 roku zginęło ponad 4,6 tys. afgańskich policjantów i żołnierzy.

bFelPOGR
Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj wzrosła uprawa maku do narkotyków Informują o tym przedstawiciele antynarkotykowej agendy ONZ.
Zamach w Kabulu. Polowali na ambasadora? Pracownicy ambasady współpracują z afgańską policją przy ustalaniu sprawców. W tym tygodniu w Kabulu kilkakrotnie dochodziło do zamachów samobójczych.
Paczki dla żołnierzy. W nich nie tylko smakołyki Żołnierze znajdą w przesyłkach upominki - zwykle są to książki, pisma i kosmetyki oraz przedmioty kojarzące się im z domem - rodzinne filmy na dvd i zdjęcia.
bFelPOHm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)