Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryzm w usa
02.05.2012 09:11

Zamachowiec z Nowego Jorku uznany winnym

28-letni Medundżanin i dwóch jego byłych kolegów szkolnych zamierzali dokonać samobójczych zamachów bombowych w nowojorskim metrze w 2009 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Federalna ława przysięgłych uznała obywatela USA pochodzenia bośniackiego Adisa Medundżanina winnym organizowania zamachów bombowych w nowojorskim metrze w 2009 r.

28-letni Medundżanin i dwóch jego byłych kolegów szkolnych zamierzali dokonać samobójczych zamachów bombowych w nowojorskim metrze w 2009 r., przed kolejną rocznicą ataków terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton z 11 września 2001 r.

Według prokuratury zamachy miały być dokonane na zlecenie przywódców Al-Kaidy a potencjalni zamachowcy byli szkoleni przez instruktorów Al-Kaidy w Pakistanie.

Medundżanin urodził się w Bośni, ale od dzieciństwa mieszka w Nowym Jorku. Został uznany winnym wszystkich dziewięciu zarzutów, w tym spiskowania w celu dokonania samobójczego zamachu na terytorium USA, udziału w szkoleniu Al-Kaidy i zamiaru zamachu na żołnierzy USA walczących w Afganistanie.

Grozi mu kara dożywotniego więzienia. Wyrok ma być ogłoszony 7 września.

Adwokat Medundżanina przyznał, że chciał on walczyć dla talibów, ale utrzymywał, że nigdy nie miał zamiaru dokonywać zamachów bombowych w mieście, w którym jego rodzina zapuściła już korzenie. Ponadto Medundżanin miał być podczas śledztwa zastraszany i przymuszany do składania zeznań. Adwokat powiedział, że rozważa apelację od wyroku.

Wspólnicy Medundżaniana, Nadżibullah Zazi - który przyznał, że kierował spiskiem - i Zarein Ahmedzaj, zeznali podczas procesu, że rozważali zaatakowanie takich obiektów jak gmach giełdy nowojorskiej, Times Square i stacja Grand Central Terminal. Później zdecydowali się zaatakować jedną z linii metra na Manhattanie. Obaj chodzili z Medundżaninem do szkoły średniej.

W końcu spiskowcy zrezygnowali z dokonania zamachów kiedy zorientowali się, że są śledzeni.

Czytaj więcej o walce z terroryzmem
Chcieli zaatakować synagogę w Nowym Jorku Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy planowali atak na bożnicę na Manhattanie i _ zabicie jak najwięcej Żydów _.
Obama z zaskoczenia w Kabulu, wybuchły bomby Rok po zabiciu Osamy bin Ladena prezydent USA bez zapowiedzi poleciał do Afganistanu.
Miał opinię świetnego żołnierza. Zamordował 16 cywili - _ Nie chcę widzieć w nim psychopaty, bo on nim nie jest _ - stwierdza jego były przełożony kpt Chris Alexander.
Tagi: terroryzm w usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz