Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w USA został udaremniony. Chciał wysadzić FED

0
Podziel się:

Obywatel Bangladeszu przyznał się w czwartek przed amerykańskim sądem do
usiłowania użycia broni masowego rażenia w domniemanym spisku w celu wysadzenia w powietrze
oddziału Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA) w Nowym Jorku - za co grozi mu dożywocie.

Zamach w USA został udaremniony. Chciał wysadzić FED
(Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS)
bFemkBbF

Obywatel Bangladeszu przyznał się w czwartek przed amerykańskim sądem do usiłowania użycia broni masowego rażenia w domniemanym spisku w celu wysadzenia w powietrze oddziału Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA) w Nowym Jorku - za co grozi mu dożywocie.

21-letni Quazi Mohammad Rezwanul Ahsan Nafis został aresztowany 17 października ubiegłego roku, gdy podprowadził pod budynek Rezerwy Federalnej (Fed) w pobliżu Wall Street i próbował zdetonować furgonetkę, o której sądził, że ma we wnętrzu półtonowy ładunek wybuchowy. W rzeczywistości były to nieszkodliwe substancje, dostarczone przez agentów FBI w ramach ukartowanej operacji.

_ Nie popieram już dżihadu z użyciem przemocy. Głęboko żałuję mojego udziału w tej sprawie _ - powiedział Nafis w trakcie przesłuchania.

bFemkBbH

Zarzuca się mu również usiłowanie dostarczenia materialnego wsparcia Al-Kaidzie. Adwokat Nafisa powiedział, że w końcowym wyroku zarzut ten zostanie pominięty w ramach zawartej z prokuraturą ugody, przewidującej karę w wymiarze od 30 lat pozbawienia wolności do dożywocia. Wyrok ma zapaść 30 maja.

Jak ustaliło śledztwo, Nafis przybył do USA z wizą studencką i zamieszkał w nowojorskiej dzielnicy Queens. Prowadził tam rozpoznanie obiektów potencjalnego zamachu - w tym nowojorskiej giełdy i prezydenta Baracka Obamy - ale ostatecznie wybrał siedzibę Fed na Manhattanie.

Według prokuratury Nafis próbował wciągnąć do swego spisku inne osoby i dyskutował o swoich planach na sieciach społecznościowych takich jak Facebook. Podawał, że jest w kontakcie z zagranicznymi agentami Al-Kaidy, i aktywnie szukał dla niej nowych powiązań w USA.

W ramach tej działalności podjął współpracę z zamaskowanym agentem pracującym dla FBI, który śledził postępowanie Nafisa i pomógł mu zaopatrzyć się w nieszkodliwe rzekome materiały wybuchowe.

bFemkBbN

Mieszkający w Bangladeszu ojciec podejrzanego zaprzeczył winie syna, twierdząc, że padł ofiarą _ rasistowskiego spisku _.

Czytaj więcej w Money.pl
Fatalne dane z USA. Ben Bernanke wciąż kupuje obligacje Zobacz, jakie decyzje podjął amerykański bank centralny i co działo się na Wall Street.
Talibowie apelują o pokój. Zginęło 14 osób Górzysty obszar plemienny Północnego Waziristanu, wzdłuż granicy z Afganistanem, jest głównym bastionem Al-Kaidy i talibów.
Wall Street lekko w dół po ujawnieniu rozbieżności w Fed Wśród kierownictwa Fed narastają wątpliwości co do polityki monetarnej banku.
bFemkBci
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)