Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w Iraku. Zaatakowali kwaterę główną policji

0
Podziel się:

Kirkuk leży na terenie irackiego Kurdystanu, gdzie znajdują się bogate złoża ropy naftowej.

Zamach w Iraku. Zaatakowali kwaterę główną policji
(Polaris Images/East News)
bESVuXLp

Zamachowcy przebrani w mundury policyjne zaatakowali dziś rano kwaterę główną policji w Kirkuku na północy Iraku. Pierwsze doniesienia o zabitych są niejednoznaczne: różne źródła mówią o co najmniej 15 lub nawet ponad 30 ofiarach śmiertelnych.

Według tamtejszych służb bezpieczeństwa zamachowcy usiłowali także zdobyć kontrolę nad kwaterą, co im się nie udało.

Najnowszy atak nastąpił po kilku względnie spokojnych dniach w Iraku, pogrążonym w kryzysie politycznym w związku z demonstracjami sunnitów przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi premiera Nuriego al-Malikiego.

bESVuXLr

Do ataku na kwaterę policji w Kirkuku nikt się nie przyznał, ale za zamachami na służby bezpieczeństwa stoją zazwyczaj sunniccy rebelianci, w tym Al-Kaida w Iraku, których celem jest zdestabilizowanie rządu.

Kirkuk leży na terenie irackiego Kurdystanu, gdzie znajdują się bogate złoża ropy naftowej. O kontrolę nad wydobyciem i eksportem tego surowca rywalizują władze centralne w Bagdadzie i autonomiczne władze kurdyjskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sunnici protestują. Irakowi grozi powstanie? Protest ten był kolejnym przejawem wzmagających się w Iraku międzywyznaniowych napięć.
Obama chce ścigać terrorystów. Przez zamach w rafinerii - _ Ten atak jest kolejnym przypomnieniem zagrożenia, jakie stwarza Al-Kaida i inne grupy ekstremistów _ - oświadczył prezydent USA.
Krwawy dzień. Prawie 50 ofiar serii ataków Co najmniej 48 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych w serii zamachów na irackie siły bezpieczeństwa i cywilów.
bESVuXLS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)