Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamach w Burgas. Kto za nim stał?

0
Podziel się

W toku bułgarskiego śledztwa ustalono tożsamość sprawcy zamachu terrorystycznego z 2012 r. przeciw izraelskim turystom.

Zamach w Burgas. Kto za nim stał?
(Robert Brook/CC/Flickr)
bEhEAqPV

W toku bułgarskiego śledztwa ustalono tożsamość sprawcy zamachu terrorystycznego z 2012 r. przeciw izraelskim turystom, w którym zginęło sześciu Izraelczyków, bułgarski kierowca autobusu i sam zamachowiec - poinformował dzisiaj dziennik _ Presa _.

Gazeta powołuje się na Krasymirę Katelijewą, rzeczniczkę prokuratury w mieście Burgas nad Morzem Czarnym. Na tamtejszym lotnisku 12 lipca 2012 r. obok autobusu z izraelskimi turystami wybuchła bomba, umieszczona w plecaku nieznanego dotąd sprawcy. Był to pierwszy od ponad ćwierć wieku atak terrorystyczny w Bułgarii.

Katelijewa poinformowała, że śledztwo przedłużono do 22 czerwca br. Do tego czasu powinny nadejść odpowiedzi na kilka ważnych pytań, z którymi Bułgaria zwróciła się do niektórych państw partnerskich.

bEhEAqPX

Śledztwo jest obecnie w końcowej fazie. Udało się ustalić, że sprawca zamachu był Libańczykiem. Informacją o jego tożsamości oprócz władz bułgarskich dysponują MOSAD oraz CIA - dodaje dziennik, powołując się na źródła ze służb specjalnych.

Po zamachu bułgarscy śledczy ustalili, że był on dziełem trzech osób. Jedna z nich miała zmontować bombę i prawdopodobnie w chwili zamachu nie było jej już w Bułgarii; druga odpowiadała za sprawy logistyczne - mieszkania i samochody. Obaj mężczyźni posługiwali się fałszywymi dokumentami. Trzecim był bezpośredni zamachowiec.

W lipcu ub.r. bułgarskie MSW poinformowało, że ustalono tożsamość pierwszych dwóch osób: są to obywatel Kanady Hassan El Hajj Hassan oraz obywatel Australii Meliad Farah. Obaj podobno przebywają w Libanie.

Według bułgarskiego MSW istnieją wyraźne ślady, że za zamachem stoi Hezbollah. Mówili o tym kilkakrotnie szef MSW Cwetlin Jowczew i jego poprzednik Cwetan Cwetanow.

bEhEAqQd

Rok po ataku, w lipcu 2013 r., ministrowie spraw zagranicznych państw UE zdecydowali, że wpiszą zbrojne ramię Hezbollahu na unijną listę organizacji terrorystycznych. Z wnioskiem o wciągnięcie zbrojnego skrzydła Hezbollahu na tę _ czarną listę _ wystąpiła Wielka Brytania, według której istnieją dowody na zaangażowanie tej grupy w zamach w Burgas.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamachowiec zdetonował auto. Zginęło... Oprócz ofiar śmiertelnych 147 osób zostało rannych. Samobójczy zamach miał miejsce w mieście Al-Hilla w środkowym Iraku - poinformowały źródła lekarskie i w policji.
"Arabia Saudyjska i Katar to podpory terroru" Premier Iraku twierdzi, że Rijad i Dauha zapewniają rebeliantom wsparcie polityczne, finansowe i medialne,.
Zięć Osamy bin Ladena na sali rozpraw Sulejman Abu Ghaith oskarżony jest o spisek mający na celu zabicie Amerykanów. To jedna z najwyższych rangą postaci Al-Kaidy, jaka została postawiona przed amerykańskim sądem cywilnym.
bEhEAqQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)