Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w Bostonie. Prokuratura żąda kary śmierci dla zamachowca

0
Podziel się:

W stanie Massachusetts nie wykonano kary śmierci od prawie 70 lat.

Zamach w Bostonie. Prokuratura żąda kary śmierci dla zamachowca
(AP/FOTOLINK/EastNews)

Dżocharowi Carnajewowi postawiono 30 zarzutów. Za kilkanaście z nich, w tym zastosowanie broni masowego rażenia, sprawcy według prawa grozi kara śmierci lub dożywotnie więzienie. Sprawa Carnajewa rozpatrywana jest przez sąd federalnym w Bostonie. W lipcu, gdy Carnajew po raz pierwszy stał przed sądem, nie przyznał się do winy.

Amerykańska prokuratura poinformowała właśnie, że będzie domagać się kary śmierci w procesie oskarżonego o zorganizowanie zamachu podczas maratonu w Bostonie w ubiegłym roku. Decyzję podjął prokurator generalny USA Eric Holder.

_ - Po rozważeniu istotnych faktów, obowiązujących przepisów i uwag przedstawionych przez adwokata pozwanego, uznałem, że Stany Zjednoczone będą domagać się kary śmierci w tej sprawie _ - poinformował w opublikowanym w czwartek komunikacie Holder, który jednocześnie stoi na czele ministerstwa sprawiedliwości USA. Jak dodał tę decyzja wymusza _ natura postępowania _ oskarżonego i szkody, jakie wyrządził.

20-letni Dżochar Carnajew jest oskarżony o dokonanie 15 kwietnia wraz ze swym starszym bratem Tamerlanem zamachu bombowego na mecie maratonu bostońskiego. W wyniku eksplozji dwóch bomb domowej roboty, wykonanych z szybkowarów wypełnionych stalowymi kulkami z łożysk i gwoździami, zginęły trzy osoby, w tym ośmioletni chłopiec, a ponad 260 zostało rannych. Czwartą ofiarą śmiertelną był policjant zastrzelony po zamachu na terenie kampusu Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) podczas policyjnej obławy na domniemanych sprawców.

Prokurator federalna w Bostonie, Carmen Ortiz, uzasadniając wniosek o karę śmierci wskazała, że Carnajew dopuścił się _ zdrady _ wobec Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał od czasu przeniesienia się rodziny z Rosji dziesięć lat temu.

_ - Dżochar Carnajew otrzymał azyl od USA, uzyskał obywatelstwo USA i korzystał z wolności gwarantowanych obywatelom Stanów Zjednoczonych, a następnie zdradził USA zabijając i okaleczając ludzi w USA _ - brzmi uzasadnienie prokuratury. Ponadto wskazano na _ brak skruchy _ Carnajewa, zarzuty, że zabił policjanta oraz 8-letniego chłopca, a także, że popełnił zabójstwa _ w znaczny sposób zaplanowane i z premedytacją. _

Zgodnie z prawem USA prokuratorzy federalni podejmują swe decyzje niezależnie od prokuratora generalnego i samodzielnie określają o jaką karę wystąpić w rozpatrywanych w federalnych sądach sprawach. Wyjątek stanowi kara śmierci. Decyzja o najwyższej karze musi być zawsze zrewidowana przez specjalne ciało doradcze w ministerstwie sprawiedliwości i zaaprobowana przez prokuratora generalnego, czyli Holdera.

W stanie Massachusetts nie wykonano kary śmierci od prawie 70 lat. Stan ten zniósł karę śmierci już w 1984 roku, ale Carnajew odpowiada przed sądem federalnym i jej orzeczenie jest możliwe. Orzeczenie kary śmierci będzie wymagało jednomyślności całego składu sędziowskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
W Kairze znów gorąco. Nie żyje szef biura MSW Zabity został generał Mohammed Said, szef biura technicznego w MSW. Doradzał on ministrowi spraw wewnętrznych Mohammedowi Ibrahimowi, który w ubiegłym roku był celem nieudanego ataku terrorystycznego.
Granat wybuchł w barze. Ofiarami turyści Lokal był pełen klientów, którzy przebywali na noworocznych urlopach.
Ekspozje w Somalii. Jest wiele ofiar W wyniku trzech wybuchów zginęło co najmniej jedenaście osób.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)