Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w Bostonie. Bracia Carnajew chcieli zaatakować jeszcze Times Square

0
Podziel się:

Postanowili dotrzeć na Manhattan i tam na Times Square odpalić pozostałe bomby.

Zamach w Bostonie. Bracia Carnajew chcieli zaatakować jeszcze Times Square
(PAP/EPA)
bECgPToB

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg (na zdj. z prawej)i szef tamtejszej policji Raymond Kelly (na zdj. z lewej) poinformowali podczas briefingu dla prasy, że po zamachu w Bostonie bracia Carnajewowie chcieli dotrzeć do Nowego Jorku i zaatakować Times Square.

Podejrzani o zorganizowanie ataku w Bostonie bracia Carnajewowie, którzy porwali po zamachu samochód, zamierzali dojechać nim do Nowego Jorku i odpalić tam ładunki wybuchowe, które im jeszcze pozostały - powiedział dziennikarzom Bloomberg, który został o tym poinformowany przez FBI w środę wieczorem.

Bracia Carnajewowie _ postanowili dotrzeć na Manhattan i tam na Times Square odpalić pozostałe bomby _ - wyjaśnił szef nowojorskiej policji.

bECgPToD

Zamachowcy mieli po zamachu w Bostonie jeszcze sześć ładunków wybuchowych: jedną bombę umieszczoną w szybkowarze oraz pięć bomb rurowych. - _ Omawiali ten plan, jadąc Mercedesem SUV, po zabiciu policjanta w MIT _ - powiedział Kelly.

Plan Carnajewów nie powiódł się, ponieważ w porwanym przez nich samochodzie zabrakło benzyny - dodał szef policji.

Uprowadzony przez Carnajewów kierowca mercedesa zdołał uciec i zaalarmować policję. Starszy z braci, 26-letni Tamerlan zginął podczas pościgu, a młodszy, 19-letni Dżochar został ciężko ranny.

Policja poinformowała, że informacji o planach ataku na Times Square udzielił Dżochar, który przebywa w szpitalu.

bECgPToJ

Dżochar Carnajew powiedział śledczym, że omawiali z bratem ewentualny atak w Nowym Jorku, ale decyzję o wyborze celu podjęli ostatecznie _ spontanicznie _.

Młodszy z braci zeznał też, że Tamerlan wciągnął go w swe plany dotyczące ataków terrorystycznych dopiero _ niedawno _.

AP podaje, że Dżochar rozmawiał ze śledczymi przez 16 godzin, zanim przeczytano mu jego konstytucyjne prawa; przestał jednak zeznawać, gdy w jego szpitalnym pokoju pojawili się przedstawiciel prokuratury i sędzia, którzy odczytali mu jego prawa.

Adwokat Dżochara Miriam Conrad odmówiła komentarza w tej sprawie; nie powiedziała, czy jej klient nadal składa zeznania.

bECgPToK

Dżochar był w Nowym Jorku minionej jesieni co najmniej raz; zachowała się jego fotografia na Times Square.

Czytaj więcej w Money.pl
Przesłuchają rodziców zamachowców Delegacja ambasady USA w Moskwie udała się do Dagestanu, by przesłuchać rodziców dwóch braci Carnajewów, podejrzanych o zamach.
Zamachowiec odzyskał przytomność? Według telewizji NBC, powołującej się funkcjonariuszy federalnych, 19-letni Carnajew, mimo rany gardła uniemożliwiającej mu mówienie, zaczął odpowiadać na pytania.
Nie ma szans na wizy dla Polaków? Atak przeprowadzony przez Czeczenów wpłynie na nastawienie Kongresu wobec reformy imigracyjnej - przekonuje profesor Katarzyna Żukrowska, amerykanista ze Szkoły Głównej Handlowej.
bECgPTpe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)