Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
20.08.2013 11:12

Zamach na premiera Iranu. USA potwierdzają: to nasza operacja

To był akt polityki zagranicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Amerykańska CIA ujawniła dokumenty, po raz pierwszy ukazujące oficjalnie jej kluczową rolę w zamachu stanu z 1953 roku, w którym obalony został demokratycznie wybrany premier Iranu Mohammad Mosadek. Dokumenty ujawniono w 60. rocznicę zamachu.

_ - Tamten wojskowy zamach stanu był przeprowadzony pod kierunkiem CIA jako akt polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych _ - cytuje BBC jednego z ekspertów. Dokumenty uzyskało i opublikowało niezależne Archiwum Bezpieczeństwa Narodowego na podstawie ustawy o swobodnym dostępie do informacji.

O roli USA w tamtym zamachu otwarcie mówiła już w 2000 roku ówczesna sekretarz stanu Madeleine Albright, a w 2009 roku prezydent Barack Obama. Natomiast agencje wywiadowcze dementowały dotąd swój udział - wskazał edytor tych dokumentów Malcolm Byrne.

Według BBC, omawiającej te dokumenty, amerykańska CIA zapewne po raz pierwszy przyznała teraz, że odegrała rolę w zamachu z 1953 roku, wspólnie z brytyjskim wywiadem MI6.

Irańczycy wybrali Mosadeka w 1951 roku. Szybko przystąpił do renacjonalizacji wydobycia ropy naftowej, kontrolowanego przez Anglo-Persian Oil Company, która przekształciła się później w British Petroleum (BP). Poważnie zaniepokoiło to USA i Wielką Brytanię. Istotnym czynnikiem była też zimna wojna - pisze BBC.

_ Oceniano, że istniało realnie niebezpieczeństwo dostania się Iranu za żelazną kurtynę; gdyby tak się stało, oznaczałoby to zwycięstwo Sowietów w zimnej wojnie i znaczne komplikacje dla Zachodu na Bliskim Wschodzie _ - napisał w jednym z dokumentów Donald Wilber, który zaplanował zamach w Iranie.

Dokumenty pokazują, jak CIA przygotowywała tamten zamach, zamieszczając wrogie Mosadekowi materiały w mediach irańskich i amerykańskich.

Zamach umocnił pozycję szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. Szach uciekł z Iranu w rezultacie walki o władzę z Mosadekiem, a powrócił po zamachu stanu i stał się bliskim sojusznikiem USA. Agencje wywiadowcze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii umacniały siły lojalne wobec szacha i organizowały protesty przeciwko Mosadekowi. Wilber odnotował, że irańska armia szybko przeszła wtedy na stronę szacha.

Czytaj więcej w Money.pl
Trzech żołnierzy zginęło w Afganistanie Do zdarzenia doszło na wschodzie kraju w prowincji Paktia. Jak podaje Reuters, wojskowi zostali zabici przez lokalnych rebeliantów.
Amerykańskie ambasady już bezpieczne? Jedenaście z 19 ambasad USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zamkniętych z obawy przed atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy wznowiło dziś pracę.
Iran: Reformator wycofał się z wyborów Teraz, prócz czterech konserwatystów, w walce wyborczej weźmie udział dwóch polityków umiarkowanych.
Tagi: iran, zamach, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz