Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
16.06.2014 16:58

Zamach na Jana Pawła II. Ile kosztowało śledztwo?

403 tysiące złotych kosztowało zakończone niedawno śledztwo IPN w sprawie zamachu na papieża Jana Pawła II - podali przedstawiciele Instytutu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Draper/public domain)

403 tysiące złotych kosztowało zakończone niedawno śledztwo IPN w sprawie zamachu na papieża Jana Pawła II - podali przedstawiciele Instytutu. Postępowanie zostało umorzone w maju tego roku, toczyło się osiem lat.

_ - Publikacja informacji o kosztach postępowania to reakcja na publikacje prasowe, w których podawano nieprawdziwe, bo wielokrotnie zawyżone kwoty _ - powiedziała PAP Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN, gdzie prowadzono śledztwo.

Według IPN śledztwo kosztowało dokładnie 403 119 zł. Kobylańska podała, że w tej sprawie zrealizowano dwie delegacje zagraniczne do archiwum w Pradze.

Postępowanie w sprawie zamachu na papieża IPN wszczął w kwietniu 2006 r., tłumacząc, że ranny w zamachu był Polakiem, a przestępstwo można kwalifikować jako tzw. zbrodnię komunistyczną, czyli ścigany przez IPN, nieprzedawniający się na normalnych zasadach czyn funkcjonariusza państwa komunistycznego.

Sprawa została umorzona na początku maja tego roku. Postanowienie o zakończeniu postępowania liczy 230 stron. Dokument zawiera omówienie i ocenę materiału dowodowego, zgromadzonego w 220 tomach akt.

Według IPN zebrany materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości, że Turek Mehmet Ali Agca, który strzelał do papieża, działał w ramach związku przestępczego, w skład którego wchodzili inni przedstawiciele tureckiego świata przestępczego oraz funkcjonariusze bułgarscy. W śledztwie prokurator IPN badał też aktywność służb specjalnych w związku w wyborem Karola Wojtyły na papieża oraz z przeprowadzonym zamachem na jego życie.

Agcę schwytano natychmiast po zamachu. W lipcu 1981 r. zaczął się proces. Skazano go na dożywotnie więzienie. W 1983 r. Jan Paweł II odwiedził go w rzymskim więzieniu. W czerwcu 2000 r. prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi ułaskawił zamachowca. Śledztwo nie wyjaśniło tła zamachu. Kilka lat temu Agca został wypuszczony z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za zabójstwo tureckiego dziennikarza. W sumie spędził za kratami 30 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Wygrał trzy miliony euro. Dzięki papieżowi Liczby związane z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II przyniosły 27 kwietnia 2005 roku wielkie szczęście graczowi włoskiego Lotto - przypominają włoskie media.
Tusk świadkiem cudu dzięki papieżowi - _ Nie mam żadnych wątpliwości co do cudu, jaki się zdarzył dzięki Janowi Pawłowi II. Sam widziałem tu, w Polsce _ - powiedział premier.
Za krytykę papieża Polaka stracił pracę _ Część polskich biskupów zachowuje się jak komunistyczni sekretarze. Widać, że system się rozpada, ale oni pozostają ślepi. _
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz