Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamach w Bostonie. Początek wyboru przysięgłych

0
Podziel się

Podczas posiedzenia Carnajew nie odzywał się; siedział z opuszczonym wzrokiem, zajmując miejsce między swymi adwokatami. Był bardzo blady.

Zamach w Bostonie. Początek wyboru przysięgłych
(AP/FOTOLINK/EastNews)
bEpXssRN

W Bostonie rozpoczęła się w poniedziałek procedura wyboru ławy przysięgłych w procesie Dżochara Carnajewa, pochodzącego z Czeczenii 21-latka, oskarżonego o zamach bombowy podczas maratonu w 2013 roku. Wybór ławy przysięgłych może zająć do trzech tygodni.

W relacjach z sądu agencje informacyjne zwracają uwagę przede wszystkim na pojawienie się samego Carnajewa. Było to pierwsze spotkanie oskarżonego z potencjalnymi przysięgłymi, którzy mają zadecydować, czy otrzyma on, czy też nie, karę śmierci - podkreśla agencja AFP.

Podczas posiedzenia Carnajew nie odzywał się; siedział z opuszczonym wzrokiem, zajmując miejsce między swymi adwokatami. AFP podkreśla, że był bardzo blady.

bEpXssRP

Spośród około 1200 osób wybranych zostanie 12 przysięgłych i sześciu zastępców. W sądzie pojawiły się w poniedziałek dwie grupy kandydatów, każda licząca około 200 osób. Kandydaci otrzymali instrukcję wypełniania kwestionariuszy osobowych, a sędzia George O'Toole przypomniał im, że podczas udziału w procesie nie będą mogli czytać żadnych informacji o zamachu prócz materiałów sądowych.

Kolejne grupy kandydatów pojawią się w sądzie we wtorek i środę. Z kwestionariuszami zapoznawać się będą prawnicy oskarżenia i obrony, informując sędziego, kogo z kandydatów chcą odrzucić. Około połowy stycznia rozpoczną się przesłuchania kandydatów na przysięgłych. Ich wyłonienie może potrwać do trzech tygodni, a cały proces Carnajewa - do pięciu miesięcy.

Carnajew jest oskarżony o dokonanie 15 kwietnia 2013 r. wraz ze starszym bratem Tamerlanem zamachu bombowego na mecie Maratonu Bostońskiego, w wyniku czego zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych. Czwartą ofiarą śmiertelną był policjant zastrzelony po zamachu na terenie kampusu Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) podczas policyjnej obławy na domniemanych sprawców. Tamerlan Carnajew zginął po bostońskim zamachu w starciu z policją. Był to najtragiczniejszy w skutkach zamach terrorystyczny w USA od 11 września 2001 roku.

Bracia Carnajewowie, z pochodzenia Czeczeni, od wielu lat mieszkali w USA. Dżochar Carnajew nie przyznaje się do winy. Nie powiodły się zabiegi obrony, by proces odroczyć i przenieść poza Boston. Grozi mu kara śmierci.

bEpXssRV
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m287891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent-komorowski-zeznaje-w-procesie,86,0,1679702.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sędzia w Belwederze. Zeznaje prezydent Rolę sądowej sali pełni tzw. sala muszlowa na drugim piętrze pałacu. Obecni są tam dziennikarze oraz publiczność.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/m103808.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rocznica-grudnia-1970-masakra-ciagle,139,0,1678731.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rocznica grudnia 70. "Masakra nieosądzona" Uroczystości z okazji tragicznych wydarzeń sprzed 44 lat rozpoczęły się o godz. 6 rano pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, nieopodal stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, gdzie padły pierwsze strzały do idących do pracy robotników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m324487.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na-razie-nie-bedzie-wyroku-w-sprawie-halemby,186,0,1678010.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie będzie wyroku w sprawie katastrofy Na ławie oskarżonych zasiada 17 mężczyzn, którym prokuratura zarzuca łamanie przepisów i zasad sztuki górniczej.
bEpXssSq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)