Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach na synagogę. Premier Izraela zapowiada odwet

0
Podziel się:

Prowadzimy walkę o Jerozolimę, naszą wieczną stolicę - przekonuje premier.

Zamach na synagogę. Premier Izraela zapowiada odwet
(Pete Souza/public domain/wikipedia)

Liczba śmiertelnych ofiar ataku wzrosła do pięciu. Co najmniej siedem osób zostało rannych. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział _ wyrównanie rachunków z terrorystami _.

Czterej zabici podczas ataku byli rabinami. Piąta ofiara - policjant, który został ciężko ranny, zmarła kilka godzin później. Do dokonania ataku przyznały się Brygady Abu Alego Mustafy, zbrojne ramię Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Netanjahu oświadczył, że _ ci, którzy chcą nas wyprzeć z naszego państwa i stolicy nie osiągną celu _. _ - Prowadzimy walkę o Jerozolimę, naszą wieczną stolicę _ - dodał. Netanjahu podkreślił, że atak nastąpił w czasie modlitwy i potępił _ okrzyki radości, jakie dały się słyszeć _ z kontrolowanej przez radykalny palestyński Hamas Strefy Gazy. Premier polecił wzmocnienie środków bezpieczeństwa na ulicach Jerozolimy i zniszczenie domów uczestników ataku.

Ataku na synagogę w ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej Har Nof, w zachodniej Jerozolimie dokonali we wtorek, podczas porannej modlitwy dwaj Palestyńczycy uzbrojeni w tasaki, noże i pistolety. Sprawcy wtargnęli do budynku synagogi, w której znajdowało się ok. 25 osób i zaatakowali zgromadzonych. Obaj zostali zabici później przez policję.

Sprawcami, według mediów palestyńskich byli dwaj mieszkańcy dzielnicy Dżabel Mukaber we wschodniej Jerozolimie. Według niektórych doniesień w Dżabel Mukaber doszło do starć po wkroczeniu izraelskich sił bezpieczeństwa, które dokonywały aresztowań.

Wtorkowy zamach był najkrwawszy z dokonanych w Jerozolimie od 6 lat. W mieście dochodzi już od kilku tygodni do zamieszek, które częściowo są rezultatem napięcia i sporów wokół Wzgórza Świątynnego, na którym znajdują się obiekty czczone zarówno przez Żydów jak i muzułmanów.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił wtorkowy atak, ale równocześnie wezwał Izrael do zaprzestanie _ prowokacji _ wobec świętych dla muzułmanów meczetów na Wzgórzu Świątynnym.

Prezydent USA Barack Obama określił atak jako _ przerażający i nie mający usprawiedliwienia _. Wezwał obie strony konfliktu do współdziałania w celu zmniejszenia napięcia.

Po powstaniu w 1967 roku stawiający sobie za cel zniszczenie Izraela Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny przeprowadzał ataki w latach 60. i 70, m.in. stosując taktykę uprowadzania samolotów. W 2001 roku w zorganizowanym przez niego zamachu zginął minister turystyki Izraela. Po porozumieniach izraelsko-palestyńskich z Oslo w 1993 roku ugrupowanie to straciło wpływy na rzecz innych radykalnych grup palestyńskich, jak Hamas. W późniejszych latach kontynuowało ataki na siły izraelskie na granicy z Gazą i wystrzeliwało rakiety na terytorium południowego Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael ostro, zapowiada odwet na Palestynie Premier Izraela nazwał atak okrutnym mordem na Żydach, którzy przyszli do świątyni się pomodlić i zostali zabici przez nikczemnych morderców.
Zbrodnia w synagodze. 5 ofiar ataku Agencja Associated Press podaje, powołując się na izraelską policję, że w ataku zginęło czterech wiernych, a sześciu zostało rannych.
Wojna w Strefie Gazy. Izrael bojkotuje komisję Decyzja ta - jak tłumaczył rzecznik - została podjęta z powodu obsesyjnej wrogości tej komisji wobec Izraela.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)