Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aresztowanie
19.06.2012 21:47

Założyciel WikiLeaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru

Assange'owi grozi ekstradycja do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(espenmoe/CC/Flickr)

Twórca demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i wystąpił o azyl polityczny - poinformował dziś minister spraw zagranicznych tego kraju Ricardo Patino. Wniosek o azyl jest rozpatrywany - dodał.

Assange'owi grozi ekstradycja do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym. Brytyjski Sąd Najwyższy odrzucił 14 czerwca jego prośbę o ponowne przeanalizowanie apelacji od decyzji o deportacji.

Assange został zatrzymany w grudniu 2010 r. w Londynie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wydanego przez szwedzką prokuraturę. Prokuratura twierdzi, że w sierpniu 2010 roku podczas pobytu w Sztokholmie Assange dopuścił się gwałtu i seksualnej napaści wobec dwóch Szwedek. Zaprzecza on temu, podkreślając, że seks był za obopólną zgodą, a zarzuty mają podłoże polityczne.

Twórca WikiLeaks obawia się, że Szwedzi wydadzą go Amerykanom, którzy postawią go przed sądem - podobnie jak żołnierza armii USA Bradleya Manninga, odpowiadającego przed wojskowym trybunałem za przekazanie WikiLeaks tysięcy tajnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
To nie koniec. Twórca Wikileaks kontratakuje Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go Amerykanom, którzy postawią go przed sądem.
Assange będzie sądzony, za sprawy obyczajowe Brytyjski sąd najwyższy utrzymał decyzję o ekstradycji do Szwecji twórcy WikiLeaks.
Brytyjczycy na razie nie wydadzą go Szwedom Brytyjski Sąd Najwyższy zakończył w czwartek dwudniowe posiedzenie w sprawie szwedzkiego wniosku o ekstradycję założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a, którego szwedzka prokuratura chce przesłuchać w związku z zarzutami na tle seksualnym.
Tagi: aresztowanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz