Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Założyciel Wikileaks odpowie za gwałt w Szwecji?

0
Podziel się:

Szwecja od listopada walczy o ekstradycję Juliana Assange'a.

Założyciel Wikileaks odpowie za gwałt w Szwecji?
(PAP/EPA)

Angielski sąd pokoju orzekł, że twórca portalu WikiLeaks Julian Assange może być wydany Szwecji. Obrońcy Assange'a zapowiedzieli złożenie odwołania. Oznacza to, że ostateczna decyzja zapadnie za kilka miesięcy.

Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Assange'a w związku z oskarżeniami dwóch kobiet, które zarzucają mu napaść seksualną i molestowanie, czemu ten zaprzecza.

Sędzia Howard Riddle nie zajmował się meritum sprawy, która leży w gestii szwedzkiego sądu; ustosunkował się tylko do kwestii technicznych i proceduralnych szwedzkiego wniosku o ekstradycję.

Assange konsekwentnie zaprzeczał oskarżeniom dwóch kobiet z sierpnia ubiegłego roku i sprzeciwiał się wnioskowi ekstradycyjnemu szwedzkiej prokuratury złożonemu w oparciu o Europejski Nakaz Aresztowania (ENA).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/assange;nie;zrobia;ze;mnie;gwalciciela,68,0,767556.html) Assange: Nie zrobią ze mnie gwałciciela

W czasie postępowania ekstradycyjnego jego obrońcy argumentowali, że szwedzki wniosek nie ma podstaw prawnych, ponieważ 39-letni Australijczyk nie został formalnie o nic oskarżony, a domniemane zarzuty napaści seksualnej nie uzasadniają wniosku o ekstradycję, ponieważ można go przesłuchać w Wielkiej Brytanii.

Według obrony Assange nie może liczyć w Szwecji na rzetelny proces, bo toczyłby się on przy drzwiach zamkniętych. Obrona uważa też, że Szwedzi mogą wydać go Amerykanom, oskarżającym Australijczyka o spisek mający na celu kradzież tajemnic państwowych, czyli dyplomatycznych depesz Departamentu Stanu i materiałów odnoszących się do wojny w Iraku i Afganistanie. Grozi za to w USA kara śmierci.

Amerykanie jak dotąd nie zasygnalizowali, że chcą postawić Assange'a przed sądem, ale prowadzą dochodzenie w sprawie wycieku tajnych materiałów i ich opublikowania przez WikiLeaks. Ewentualna ekstradycja Assange'a do USA przez Szwedów wymagałaby zgody Brytyjczyków.

Reprezentująca szwedzką prokuraturę Clare Montgomery wskazywała, że choć ENA dotyczy przesłuchania Assange'a i o nic go nie oskarża, to jednak jasne jest, że prokuratura ściga Australijczyka.

Najpoważniejszy z trzech zarzutów wobec Assange'a dotyczy seksu z kobietą wbrew jej woli i bez zabezpieczenia. Pozostałe zarzuty odnoszą się do napaści seksualnej i molestowania innej kobiety. W przypadku uznania go za winnego przez szwedzki sąd Assange'owi grozi kara do czterech lat pozbawienia wolności.

W Szwecji nie ma stosowanego w W. Brytanii systemu warunkowego zwolnienia z aresztu za poręczeniem, co oznacza, że w razie ekstradycji Assange może zostać aresztowany i przebywać w więzieniu do czasu postawienia go przed sądem.

ENA jest instrumentem prawnym wprowadzonym w 2003 roku. Ma na celu ułatwienie ekstradycji i jej przyspieszenie w ramach UE. Procedura ENA jest w W. Brytanii krytykowana; twierdzi się tam, że niektóre państwa jej nadużywają.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t131377.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/decyzja;ws;ekstradycji;assangea;odroczona,165,0,770213.html) Decyzja ws. ekstradycji Assange'a odroczona Sąd wyjaśnił, że potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji czy wydać go Szwecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t131377.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/assange;to;paranoik;i;megaloman,217,0,769241.html) Assange to paranoik i megaloman? Współzałożyciel Wikileaks porównał jego działanie do sekty scjentologów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)