Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wikileaks
23.01.2011 16:45

Założyciel Wikileaks krytykuje Szwajcarię

Za aresztowanie byłego bankiera podejrzanego o naruszenie tajemnicy bankowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(espenmoe/CC/Flickr)

*Za aresztowanie byłego bankiera Rudolfa Elmera podejrzanego o naruszenie tajemnicy bankowej. *

Zdaniem Juliana Assange'a zamiast zatrzymywać Elmera, władze powinny zająć się ujawnionymi przez niego informacjami na temat unikania płacenia podatków.

W wywiadzie opublikowanym w szwajcarskim tygodniku _ Der Sonntag _ Assange, którego strona Wikileaks zirytowała niedawno Stany Zjednoczone ujawniając poufne amerykańskie depesze dyplomatyczne, powiedział, że działania Szwajcarii znów przyciągnęły uwagę świata do jej kontrowersyjnych praktyk bankowych.

W piątek szwajcarska prokuratura powiadomiła, że Rudolf Elmer, który pracował w banku Julius Baer, pozostanie w areszcie przez weekend po przesłuchaniu go przez policję w sprawie złamania szwajcarskich przepisów dotyczących tajemnicy bankowej. Sędzia ma zdecydować w poniedziałek czy zatrzymać go w areszcie dłużej.

Byłego szwajcarskiego bankiera aresztowano w środę pod zarzutem przekazania poufnych informacji bankowych portalowi Wikileaks. Wcześniej tego dnia Elmer został skazany na karę grzywny w zawieszeniu za grożenie współpracownikom, wielokrotne usiłowanie wymuszenia i wielokrotne naruszenie tajemnicy bankowej.

_ Pan Elmer jest w więzieniu ponieważ ujawnił przestępczy system unikania opodatkowania w rajach podatkowych, w którym Szwajcaria gra czołową rolę _ - powiedział Assange w wywiadzie.

_ Zamiast zbadać te struktury i ścigać tych, którzy się wymigują od płacenia podatków, władze ścigają pana Elmera _ - powiedział założyciel Wikileaks, który sam pozostaje w areszcie domowym w Wielkiej Brytanii, gdzie czeka na decyzję w sprawie ekstradycji do Szwecji. Jest ścigany przez szwedzki wymiar sprawiedliwości w sprawie przestępstw seksualnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t128697.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obrona;assangea;to;panstwo;jest;nieuczicwe,76,0,751692.html) Obrona Assange'a: To państwo jest nieuczicwe Oskarżenie Szwecji ma być szkieletem obrony założyciela Wikileaks.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t128696.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;nie;zostanie;wydany;na;razie,214,0,751318.html) Assange nie zostanie wydany. Na razie Londyński sąd sprawę ekstradycji twórcy portalu Wikileaks odłożył do lutego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t126562.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;boi;sie;wydania;amerykanom,72,0,737608.html) Assange boi się wydania Amerykanom Twórca Wikileaks obawia się, że Szwedzi działają pod dyktando rządu w Waszyngtonie.
Tagi: wikileaks, assange, szwajcaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz