Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakony przeprosiły za złe traktowanie dzieci

0
Podziel się:

Chodzi o Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich, założone w XVII wieku we Francji przez św. Jana Chrzciciela de La Salle.

Zakony przeprosiły za złe traktowanie dzieci
(Brokentaco/CC BY 2.0/flickr)

Pokrzywdzone dzieci przebywały w prowadzonych przez nie sierocińcach, internatach i zakładach poprawczych.

Chodzi o Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich (bracia szkolni, lasalianie), założone w XVII wieku we Francji przez św. Jana Chrzciciela de La Salle, oraz o Siostry z Nazaretu, zakon założony w Wielkiej Brytanii w połowie XIX wieku.

Przeprosiny są wynikiem rozpoczętego w poniedziałek w Banbridge, w hrabstwie Down, publicznego dochodzenia w sprawie niewłaściwego traktowania dzieci w 13 placówkach opiekuńczych w latach 1922-95.

To największe tego rodzaju dochodzenie w Wielkiej Brytanii. Wcześniej szokujące praktyki w domach opieki nad niepełnoletnimi ujawniono w Republice Irlandii. Przeprosiny wystosowali w imieniu obu zakonów ich prawnicy, zapewniając, że wyciągnięto właściwe wnioski. Dochodzenie zaplanowano na 18 miesięcy.

Zeznania chce złożyć 434 byłych podopiecznych obu zakonów, przesłuchanych zostanie ok. 300 świadków. Ponad 260 pokrzywdzonych złożyło zeznania na piśmie. Większość z nich przebywała w zakonnych domach opieki w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Niepełnoletni pochodzili często z rozbitych rodzin, niektórzy popadli w konflikt z prawem lub stwarzali trudności wychowawcze. Teraz, po latach, twierdzą, że znęcano się nad nimi fizycznie oraz upokarzano moralnie i seksualnie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)