Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz polowań na Kostaryce. Pierszy w Ameryce Łacińskiej

0
Podziel się:

Kostaryka stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym wprowadzono zakaz polowań.

Zakaz polowań na Kostaryce. Pierszy w Ameryce Łacińskiej
(User:Cburnett/CC/Wikimedia)

Kostaryka stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym wprowadzono zakaz polowań. Tego dnia jednoizbowe Zgromadzenie Ustawodawcze przegłosowało nowelizację odpowiedniej ustawy - poinformowała agencja Reuters.

Ten zamieszkany przez 4,5 mln ludzi kraj znany jest z polityki ekologicznej. 25 proc. obszaru Kostaryki stanowią parki narodowe i rezerwaty przyrody. Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody osobom, które złamią zakaz polowań grozi do czterech lat więzienia lub grzywna w wysokości nawet 3 tys. dolarów.

Nowe prawo przewiduje też mniejsze kary dla osób, które kradną dzikie zwierzęta lub przetrzymują je w domach. Najcenniejszymi gatunkami zwierząt występującymi na Kostaryce są jaguary, pumy i żółwie morskie. Myśliwi z zagranicy przyjeżdżają do tego kraju w poszukiwaniu egzotycznych gatunków kotów, a także rzadkich, kolorowych papug.

_ - Nie ma danych na temat tego, ile pieniędzy przynoszą polowania, ale wiemy, że niektóre firmy organizują nielegalne wyprawy, w których udział kosztuje 5 tys. dolarów od osoby _ - powiedział Arturo Carballo. Jest on wiceszefem organizacji ekologicznej Apreflofas, która wspierała reformę.

Projekt ustawy wpłynął do Zgromadzenia Ustawodawczego dwa lata temu. Była to pierwsza w historii kraju inicjatywa obywatelska; pod projektem ustawy podpisało się 177 tys. ludzi. Ustawa dopuszcza jedynie polowanie w celu kontroli gatunków, a także wędkarstwo sportowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakażą używania petard w całym kraju? Włoskie stowarzyszenie obrony zwierząt i środowiska zaapelowało do samorządów o wprowadzenie zakazu odpalania petard w noc sylwestrową i Nowy Rok.
Dziś PSL decyduje o rytualnym uboju Pod koniec listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie zezwalające na taki ubój jest niezgodne z polskim prawem. Zabrania tego ustawa o ochronie praw zwierząt.
Wyjątkowy konkurs. Szukają imienia dla geparda Samiczka geparda urodzona w łódzkim zoo skończyła dwa miesiące. Z tej okazji ogłoszony został konkurs na jej imię. Musi zaczynać się na literę "D", jak imiona wszystkich zwierząt urodzonych w tym roku w łódzkim Miejskim Ogrodzie Zoologicznym.
Pomaszerują przecie futrom i cierpieniu Rocznie w Polsce na futra zabija się 4 mln zwierząt. M.in: norki, lisy i jenoty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)