Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel w niedzielę
21.01.2014 17:10

Zakaz handlu w niedziele? Rząd jest na "nie"

W ocenie Rady Ministrów istniejące unormowania są kompromisowe i godzą interesy pracowników, pracodawców i konsumentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Herchaft/Reporter)

Rząd negatywnie ocenił poselski projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Obecnie Kodeks pracy określa, że praca w placówkach handlowych jest niedozwolona w święta, posłowie chcieliby rozszerzyć zakaz na każdą niedzielę. _ Rząd negatywnie ocenia poselskie propozycje zmian w Kodeksie pracy i jest przeciwny prowadzeniu dalszych prac nad tym dokumentem _ - podało CIR.

Pod projektem podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i SP. Argumentowali, że w polskiej i europejskiej kulturze niedziela przeznaczona jest na odpoczynek i życie rodzinne, co wynika z chrześcijańskich tradycji naszego kontynentu.

W ocenie Rady Ministrów istniejące unormowania są kompromisowe i godzą interesy pracowników, pracodawców i konsumentów. _ Dalsze ingerowanie w system handlu mogłoby oznaczać ograniczenie liczby miejsc pracy dla pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych i przedsiębiorstwach współpracujących (hurtowniach, firmach transportowych i dostawczych) oraz punktach usługowych funkcjonujących w centrach handlowych (pralniach, kawiarniach) _ - uzasadnia swe stanowisko rząd. Szacuje, że w wyniku zamknięcia sklepów w niedziele ok. 11 tys. etatów musiałoby zostać zlikwidowanych.

Wątpliwości rządu budzi też proponowana zmiana Kodeksu pracy wprowadzająca stacje benzynowe do katalogu podmiotów (wymieniono w nim m.in. placówki gastronomiczne, zakłady usługowe), w których praca w niedziele i święta jest dozwolona _ ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności _. W ocenie rządu nie jest to potrzebne, bo żaden z podmiotów tam uwzględnionych nie jest placówką handlową.

Obywatelski projekt w tej samej sprawie z 114 tys. podpisów złożył w Sejmie w ostatnim dniu 2013 r. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej _ Wolna Niedziela _.

Czytaj więcej w Money.pl
61 dni urlopu w 2014 roku? To możliwe Sprawdź, jak - wykorzystując 26 dni urlopu - można odpoczywać ponad dwa razy dłużej.
Zmiany. Oni mogą pracować w święta Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi transgraniczne, świadczone przez centra usług zlokalizowane w Polsce.
Zasady pracy w święta. Kiedy i gdzie można? Państwowa Inspekcja Pracy może skontrolować, czy i na jakich warunkach pracujemy w dni świąteczne.
Tagi: handel w niedzielę, handel w niedziele, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz