Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dopalacze
20.03.2009 11:15

Zakaz handlu dopalaczami czeka już tylko na prezydenta

Śledczy badają sprawę dopalaczy, a ustawa ma już ostateczny kształt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Sejm poparł w piątek redakcyjną poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadziła zakaz handlu tzw. dopalaczami. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Senatorowie wprowadzili do noweli poprawkę językową, korygującą błąd w łacińskiej nazwie jednej z substancji.

Początkowo nowela - zgodnie z wytycznymi UE - miała zakazywać handlu tylko _ dopalaczami _ zawierającymi benzylopiperazynę (około 10 proc. siły działania amfetaminy). Ostatecznie w toku prac rozszerzono zakaz rozprowadzania także 17 innych substancji, pochodzących z roślin występujących w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Azji.

W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z _ dopalaczami _ - substancjami psychoaktywnymi, które mogą działać podobnie do narkotyków. Pod koniec sierpnia pierwszy sklep otwarto w Łodzi, wcześniej te same substancje od dwóch lat były oferowane za pośrednictwem internetu. Przedstawiciele importera używek przekonują, że _ dopalacze _ są _ legalną alternatywną dla niebezpiecznych substancji narkotycznych _.

Lubelska prokuratura sprawdza, czy doszło do przestępstwa narażenia życia lub zdrowia mieszkanki Lublina, która kupiła _ dopalacze _ i po ich spożyciu poczuła się źle. Zlecono kolejną opinię biegłych w tej sprawie.

Postępowania prowadzą także prokuratury w Poznaniu i Łodzi. Śledczy badają m.in. czy oferowane substancje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W około 60 sklepach z dopalaczami prowadzone są kontrole koordynowane przez urzędy skarbowe.

Na początku marca policjanci z CBŚ zlikwidowali w Warszawie nielegalną wytwórnię _ dopalaczy _.

Tagi: dopalacze, narkotyki, zakaz, substancje, ustawa, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz