Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz eutanazji. Trybunał w Strasburgu nakazał podtrzymywanie przy życiu pacjenta

0
Podziel się:

Batalia sądowa w sprawie Lamberta na nowo ożywiła we Francji debatę o prawie do eutanazji.

Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (CherryX/Wikipedia.org/CC 3.0)

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu nakazał dalsze podtrzymywanie przy życiu Francuza przy pomocy aparatury, który od sześciu lat pozostaje w śpiączce. Uchylono tym samym wydaną wcześniej decyzję francuskiej Rady Stanu.

Trybunał zakazał również transportowania pacjenta, co uniemożliwia przewiezienie go na przykład do państwa dopuszczającego eutanazję. Jak zauważa agencja AP, trybunał niezwykle rzadko wydaje decyzje tak szybko.

Rodzice 38-letniego Vincenta Lamberta, praktykujący katolicy, jeszcze przed orzeczeniem Rady Stanu (najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji) oświadczyli, że zwrócą się w trybie pilnym do ETPC z wnioskiem o orzeczenie na wypadek, gdyby francuscy sędziowie zawyrokowali wbrew ich woli.

Rada Stanu wzięła stronę żony Lamberta, uznając, że lekarze mają prawo zaprzestać utrzymywania mężczyzny z _ nieuzasadnionym uporem _ przy życiu oraz że byłoby to zgodne z wolą samego pacjenta.

Lambert przebywa w śpiączce od sierpnia 2008 roku, gdy w wypadku motocyklowym w drodze do pracy doznał uszkodzenia mózgu i jest całkowicie sparaliżowany. Zdaniem jego lekarza Lambert _ cierpi w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia mózgu i nie można nawiązać z nim komunikacji żadnego rodzaju _. Z ekspertyzy przeprowadzonej przez trzech lekarzy na wniosek Rady Stanu wynika, że Lambert jest _ w stanie wegetatywnym, całkowicie nieprzytomny _.

Batalia sądowa w sprawie Lamberta na nowo ożywiła we Francji debatę o prawie do eutanazji. Ustawa z 2005 roku o prawach pacjenta i opiece nad chorymi terminalnie pozostawia niejasności, dopuszczając _ eutanazję pasywną _.

Tzw. prawo Leonettiego (od nazwiska deputowanego Jeana Leonettiego, autora ustawy o prawie pacjentów będących w końcowej fazie życia) eutanazji nie zalegalizowało, tylko wprowadziło zastrzeżenie, że leczenie pacjenta nie powinno być prowadzone _ z nadmiernym uporem _.

W zeszłym tygodniu rząd wyznaczył dwóch deputowanych, w tym Leonettiego, do przedstawienia do końca roku projektu nowelizacji ustawy o nieuleczalnie chorych, uznawanej za niejasną, błędnie rozumianą i źle stosowaną.

Nieliczne kraje na świecie dopuszczają możliwość legalnej eutanazji lub wspomaganego samobójstwa. W Europie są to Holandia, Belgia i Luksemburg.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zaskarży Kijów do Strasburga Moskwa twierdzi, że ukraińskie władze odpowiadają za masowe morderstwa ludności cywilnej.
Tysiące Polaków jadą do Strasburga Europejskie Spotkanie Młodych w Strasburgu potrwa do 1 stycznia 2014 roku. Spodziewanych jest w sumie 30 tys. uczestników
Ślązacy to nie naród. Pójdą do Strasburga? _ Z prawdziwym smutkiem przyjmujemy słowa podważające prawo Ślązaków do samookreślenia swej tożsamości _.

przy pomocą aparatury

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)