Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki usa-rosja
01.01.2013 17:27

Zakaz adopcji rosyjskich dzieci do USA obowiązuje od dzisiaj

Rosyjska ustawa nakłada też sankcje na obywateli USA i innych państw, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli FR.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Kontrowersyjna ustawa, która zakazuje Amerykanom adopcji dzieci rosyjskich, podpisana 28 grudnia przez prezydenta Rosji Władimira Putina, weszła w życie 1 stycznia - poinformowały rosyjskie media.

Uważana przez analityków za najbardziej nieprzyjazny akt prawny Moskwy wobec Waszyngtonu od czasu zimnej wojny ustawa ta została uchwalona w odpowiedzi na przyjętą w USA tzw. ustawę Magnitskiego. Amerykańska ustawa zabrania przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć w więzieniu w 2009 r. adwokata Siergieja Magnitskiego, zabrania wjazdu także innym rosyjskim urzędnikom podejrzanym o naruszanie praw człowieka.

Rosyjska ustawa nakłada sankcje na obywateli USA i innych państw, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli FR, zakazuje też adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.

USA wyraziły _ głębokie ubolewanie _ z powodu podpisania przez prezydenta Rosji Władimira Putina ustawy, zarzuciły Moskwie, że podjęła decyzję _ polityczną _ przeciw Waszyngtonowi.

Ustawa ta wywołała też kontrowersje w samych władzach Rosji. Skrytykowało ją kilku ministrów, w tym szef dyplomacji Siergiej Ławrow.

Podziały w elitach władzy chce wykorzystać - jak pisze AFP - antyputinowska opozycja, która pragnie przeprowadzić w niedzielę 13 stycznia w centrum Moskwy demonstrację przeciwko nowej ustawie, licząc na udział kilkunastu tysięcy uczestników. Jeden z organizatorów demonstracji dziennikarz Aleksandr Ryklin powiedział rozgłośni Echo Moskwy, że na razie nie ma zgody władz miejskich na wytyczoną przez organizatorów trasę przemarszu. _ - Mam nadzieję, że władze Moskwy rozumieją, że powinny przestrzegać prawa, i że Rosja ma konstytucję, którą czasem trzeba respektować _ - powiedział Ryklin.

Krytycy rosyjskiej ustawy utrzymują, że władze do gry politycznej używają dzieci. Obrońcy praw dziecka są przekonani, że po wejściu w życie kontrowersyjnej ustawy sieroty w przepełnionych domach dziecka w Rosji będą mieć mniejsze szanse na adopcję, mimo że we wtorek wszedł też w życie dekret prezydenta Putina. Zaleca on rządowi opracowanie do 15 lutego mechanizmów prawnego, organizacyjnego i psychologicznego wsparcia dla obywateli Rosji, którzy mają zamiar adoptować sieroty lub zająć się dziećmi pozostającymi bez opieki rodzicielskiej, a także uproszczenie procedur adopcyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ameryka ubolewa nad rosyjską ustawą USA wyraziły w piątek "głębokie ubolewanie" z powodu podpisania przez prezydenta Rosji Władimira Putina ustawy, która m.in. zakazuje adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów
Tym podpisem Putin pogorszy stosunki z USA Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dzisiaj ustawę będącą odpowiedzią na amerykańską ustawę Magnitskiego, wprowadzającą sankcje za łamanie praw człowieka.
Sankcje Rosji wobec USA uderzą w dzieci? Rosyjska Duma przyjęła ustawę będącą odpowiedzią, na krytykowaną w Moskwie, przyjętą w USA ustawę Magnitskiego.
Tagi: stosunki usa-rosja, adopcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz