Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zagraniczni kierowcy będą musieli płacić mandaty we Włoszech

0
Podziel się:

Do tej pory ukarani we Włoszech obcokrajowcy pozostawali praktycznie bezkarni i nie wyegzekwowano skutecznie tysięcy wystawionych im mandatów.

Zagraniczni kierowcy będą musieli płacić mandaty we Włoszech
(Wojciech Strozyk/Reporter)
bEKAczLV

Po latach luki legislacyjnej we Włoszech w życie weszły przepisy o wymianie informacji na temat mandatów wystawionych obywatelom państw UE.

Do tej pory, ukarani we Włoszech obcokrajowcy pozostawali praktycznie bezkarni i nie wyegzekwowano skutecznie tysięcy wystawionych im mandatów. Obecnie umożliwi to opublikowanie w Dzienniku Ustaw dekretu dostosowującego unijną dyrektywę o wymianie informacji na temat naruszania przepisów o bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Na tej podstawie policja czy straż miejska będą mogły skutecznie karać kierowców z innych państw UE za przekroczenie dozwolonej prędkości, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, niezatrzymanie się na czerwonym świetle, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu bądź substancji odurzających.

bEKAczLX

Ponadto cudzoziemcy będą musieli zapłacić karę za brak kasku w przypadku motoru, a także za jazdę po pasie ruchu przeznaczonym dla autobusów i taksówek czy niewłaściwe korzystanie z telefonu komórkowego.

Nowość polega na tym, że Włochy będą wymieniać się z innymi krajami informacjami na temat ukaranych na ich drogach kierowców i motocyklistów oraz uzyskiwać ich dane po to, by wysłać im mandat pod właściwy adres. Do tej pory policja nie dysponowała takimi kontaktami, w związku z czym wyegzekwowanie kary było w zasadzie niemożliwe. Teraz, podkreśla włoska prasa, ten "raj" ma się skończyć.

Czytaj więcej w Money.pl
"Liczymy na 10-procentowe poparcie" _ - To będzie bardzo dobry rok, zdecydowanie lepszy od poprzedniego, nie tylko w gospodarce, ale także jeśli chodzi o szacunek dla PSL - _ powiedział Piechociński.
Szokujący raport NIK o polskich drogach W niektórych miejscach urzędnicy decydowali o stawianiu ograniczenia prędkości tam, gdzie łatwo można było wlepić mandat kierowcom.
Policyjna akcja. 20 pijanych zatrzymanych Podczas akcji policjanci nałożyli na kierowców 32 mandaty karne na łączna kwotę 5,5 tys. zł, a także zatrzymali siedem dowodów rejestracyjnych m.in. za zły stan techniczny lub brak badań technicznych samochodów.
bEKAczMy
unia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)