Notowania

Przejdź na
wyrok sn
07.03.2013 17:20

Zadośćuczynienie dla oficera za bezpodstawny areszt

300 tys. zł zadośćuczynienia przyznała dzisiaj Izba Wojskowa Sądu Najwyższego płk. rez. Januszowi Wawrzynowowi za zatrzymanie i aresztowanie pod bezpodstawnym zarzutem doprowadzenia do zakupu wadliwego sprzętu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

300 tys. zł zadośćuczynienia przyznała dzisiaj Izba Wojskowa Sądu Najwyższego płk. rez. Januszowi Wawrzynowowi za zatrzymanie i aresztowanie pod bezpodstawnym zarzutem doprowadzenia do zakupu wadliwego sprzętu.

W 2003 r. Wawrzynów jako szef techniki w Dowództwie Wojsk Lądowych przygotowywał wysłanie pierwszej zmiany wojsk do Iraku. Wśród pilnie dokonanych zakupów znalazły się agregaty prądotwórcze dla szpitala polowego.

Na początku listopada 2003 r. na odprawie w Dowództwie Wojsk Lądowych dowiedział się o wyznaczeniu go na generalski etat zastępcy szefa logistyki Wojsk Lądowych. Trzy dni później został zatrzymany, a potem aresztowany pod zarzutem doprowadzenia do zakupu wadliwego sprzętu.

W areszcie spędził prawie pół roku, decyzja o awansie została anulowana. Z wojska odszedł w 2006 r. Przez osiem lat nie mógł znaleźć pracy, ponieważ toczyło się przeciw niemu postępowanie karne. _ - Mieszkam na osiedlu wojskowym, nie byłem anonimowym człowiekiem _ - powiedział Wawrzynów w czwartek. Mówił, że sprawa odbiła się na jego rodzinie - on sam i jego dzieci słyszały uszczypliwości, stres przyczynił się do choroby żony; Wawrzynów korzystał z pomocy psychiatrycznej.

Proces wykazał, że agregaty - używane później także w Czadzie, Kosowie i Afganistanie - pracują bez remontu znacznie dłużej, niż przewidują normy. W 2011 r. sprawa została prawomocnie umorzona.

W październiku 2012 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie w procesie cywilnym przyznał Wawrzynowowi 150 tys. zł zadośćuczynienia i 36 tys. zł za dochody, które utracił wskutek udaremnienia generalskiego awansu.

Wawrzynów odwołał się od decyzji o zadośćuczynieniu, nie wskazując konkretnej kwoty. Jego pełnomocnik, powołując się na orzecznictwo w przypadkach niesłusznego aresztowania w policji i wymiarze sprawiedliwości, wnosił o 400 tys. zł odszkodowania.

SN uznał, że _ żadna kwota w sposób doskonały _ nie może zrekompensować krzywdy, jakiej doznał Wawrzynów od państwa. Sąd podkreślił, że jako oficer Wawrzynów wiernie temu państwu służył, bez zarzutu wypełniając obowiązki. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej w Money.pl
Znany biznesmen wygrał z Polską Lobbysta oskarżany o wręczania łapówek dostanie odszkodowanie. Tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka.
611 żołnierzy skazanych za bunt. Chcieli... Żołnierze paramilitarnych sił ochrony pogranicza, którzy zbuntowali się przeciwko rządowi, skazano na kary do siedmiu lat więzienia.
Te firmy najbardziej ucierpią po wyroku KE Greenpeace namawia Polskę do stawiania na odnawialne źródła energii. Warszawa przegrała z Komisją Europejską przed unijnym sądem w Luksemburgu w sprawie CO2.
Tagi: wyrok sn, wyrok, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz