Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo Litwinienki. Rosja nie chce brać udziału w śledztwie

0
Podziel się:

MSZ oświadczyło, że w publicznym dochodzeniu zdecydowano się utajnić materiały, przez co postępowanie nie jest obiektywne.

Aleksander Litwinienko
Aleksander Litwinienko (FOTOSUD/OLYCO/SIPA/EAST NEWS)
bEKgpKRh

Rosja odmawia udziału w prowadzonym w W. Brytanii publicznym postępowaniu w sprawie śmierci w 2006 roku w Londynie byłego agenta KGB i FSB Aleksandra Litwinienki, bo ze względu na utajnienie materiałów nie będzie ono obiektywne - oświadczyło w środę MSZ Rosji.

Ocena ta zawarta jest w komentarzu opublikowanym na stronie internetowej resortu dyplomacji, a dotyczącym decyzji rosyjskiego Komitetu Śledczego, by nie brać udziału w brytyjskim postępowaniu.

MSZ oświadczyło, że w publicznym dochodzeniu zdecydowano się utajnić materiały, które _ władze brytyjskie nazywają tajnymi _ i wobec tego _ nie będą one dostępne ani dla Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, ani dla opinii publicznej _. W związku z tym, w ocenie ministerstwa, _ jest już jasne, że rząd brytyjski nie dopuści, by stały się one przedmiotem jawnego procesu z udziałem rosyjskich śledczych _.

bEKgpKRj

_ Trudno wyobrazić sobie, by tego rodzaju dochodzenie było obiektywne _ - konkluduje MSZ. Wyraziło też ocenę, że władze brytyjskie _ nie są w stanie lub nie chcą przeprowadzić naprawdę jawnego, przejrzystego i obiektywnego dochodzenia w tej sprawie _.

31 lipca rozpoczęło się w Londynie publiczne dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci Litwinienki, które ma wykazać, czy za zabójstwem stało państwo rosyjskie. Sędzia Robert Owen oświadczył, iż w posiadaniu brytyjskiego rządu są materiały wskazujące na odpowiedzialność Rosji. Jednak większość z nich nie będzie mogła zostać ujawniona i niektóre z ustaleń śledztwa pozostaną tajne.

Brytyjska prokuratura twierdzi, że dysponuje wystarczającymi dowodami, by postawić zarzuty zabójstwa byłym agentom KGB Andriejowi Ługowojowi i Dmitrijowi Kowtunowi. Byli oni wraz z Litwinienką w londyńskim hotelu, gdzie - jak sądzi brytyjska policja - podano mu herbatę z polonem. Moskwa odmówiła ich ekstradycji do Wielkiej Brytanii.

Mocno zaangażowany w publiczne krytykowanie Kremla Litwinienko zmarł w wieku 43 lat wskutek zatrucia radioaktywnym polonem, o co na łożu śmierci oskarżył Władimira Putina. Władze Rosji zaprzeczają, by miały cokolwiek wspólnego ze śmiercią Litwinienki.

bEKgpKRp
Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie manewry z głowicami jądrowymi W ćwiczeniach weźmie udział ponad 4 tys. żołnierzy i 400 sztuk sprzętu wojskowego, w tym samoloty.
Na Ukrainie zginął rosyjski fotoreporter Andriej Stienin miał 33 lata i był autorem wielu fotoreportaży z Kijowa, Ługańska, Doniecka i Mariupola
Obama wylądował w Tallinie. Chodzi o bazy NATO Prezydent USA spotka się m.in. z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem oraz premierem Taavi Roivasem.
bEKgpKRK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)