Notowania

wiadomości
29.01.2013 15:01

Zabójstwo Gongadzego. Sprawca skazany na dożywocie

Według Prokuratury Generalnej, ówczesny generał milicji Ołeksij Pukacz dopuścił się nadużycia władzy i przekroczenia uprawnień służbowych w stosunku do dziennikarza, którego zabił 17 września 2000 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Zabójca dziennikarza Georgija Gongadzego - Ołeksij Pukacz został skazany przez kijowski sąd na dożywocie. Rodzina zabitego i jej prawnicy twierdzą, że i tak nie udało się wyjaśnić, kto zlecił morderstwo.

Według Prokuratury Generalnej, ówczesny generał milicji Ołeksij Pukacz dopuścił się nadużycia władzy i przekroczenia uprawnień służbowych w stosunku do Georgija Gongadzego, którego zabił 17 września 2000 roku. Jak twierdzi, miał to zrobić na zlecenie ministra spraw wewnętrznych Jurija Krawczenki, który 8 lat temu popełnił samobójstwo w niejasnych okolicznościach, w dniu, gdy miał zeznawać w sprawie zabójstwa dziennikarza.

Adwokaci rodziny Georgija Gongadzego sugerują, że za morderstwem stali najwyżsi urzędnicy państwowi, w tym ówczesny prezydent Leonid Kuczma. Odrzuca on jednak związek z tą sprawą. Adwokaci rodziny zabitego zwracali uwagę na sprzeczności dotyczące motywów zabójstwa. Ich prośbę o uzupełnienie materiałów sprawy, sąd odrzucił.

Georgij Gongadze był założycielem niezależnego portalu _ Ukraińska Prawda _. Zajmował się dziennikarstwem śledczym. Został zabity jesienią 2000 roku. Później jeden z ochroniarzy ówczesnego prezydenta ujawnił taśmy, na których głos podobny do głosu Leonida Kuczmy zleca zabójstwo Georgija Gonagdzego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kapustą w Żyrinowskiego. Zrugał "generałów" Garść kwaszonej kapusty rzuciła ukraińska dziennikarka w kierunku przywódcy prokremlowskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego.
Wpadka "prekursora parabanków". Oszukał... Polak na Ukrainie prowadził firmę parabankową i oszukał co najmniej 800 osób na łączną kwotę 4,5 mln zł.
Kliczko przyjedzie do Zgorzelca. Odbierze... Znany bokser Witalij Kliczko odbierze 3 lutego Międzynarodową Nagrodę Most Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz za zasługi na rzecz demokracji w 2012 r.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz