Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo generała Papały. Sąd przedłużył areszt dla podejrzanych

0
Podziel się:

Do zabójstwa gen. Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy zamierzali ukraść samochód daewoo espero, należący do byłego szefa policji.

Zabójstwo generała Papały. Sąd przedłużył areszt dla podejrzanych
(Reporter)

Areszt dla dwóch podejrzanych o zabójstwo byłego szefa policji gen. Marka Papały - Igora M., pseud. Patyk oraz Mariusza M został przedłużony o trzy miesiące. Obu grozi kara dożywotniego więzienia.

Tym samym sąd przychylił się do wniosków łódzkiej prokuratury apelacyjnej, która prowadzi śledztwo ws. zabójstwa b. szefa policji. Areszt dla obu podejrzanych został przedłużony do 23 października - powiedział rzecznik PA w Łodzi Jarosław Szubert. Postanowienie jest nieprawomocne.

W kwietniu ubiegłego roku łódzka prokuratura apelacyjna poinformowała, że do zabójstwa gen. Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy zamierzali ukraść samochód daewoo espero, należący do b. szefa policji. Podczas napadu jeden z mężczyzn miał oddać do Papały śmiertelny strzał.

Zarzuty zabójstwa usłyszeli dwaj podejrzani: Igor M., pseud. Patyk (wcześniej Igor Ł. - zmienił nazwisko) i Mariusz M. Według śledczych o ich udziale w zabójstwie zeznał świadek koronny Robert P. - człowiek z gangu _ Patyka _. Inne zarzuty usłyszało trzech kolejnych członków grupy - bracia Robert i Dariusz J. są podejrzani o usiłowanie napadu rabunkowego, a Tomasz W. ma zarzuty związane z przestępczością samochodową (takie same usłyszała pozostała czwórka). Ta trójka opuściła areszt rok temu.

Tymczasem przed warszawskim sądem dobiega końca proces Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., pseud. Słowik, oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa gen. Papały w 1998 r. Proces toczy się od 2010 r. Bogucki oskarżony jest o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. _ Słowikowi _ zarzucono zaś nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego (zmarł w styczniu 2010 r. w zakładzie karnym) do zabójstwa Papały. Według stołecznej prokuratury sprawcy zabójstwa Papały kierowali się _ motywem finansowym _.

W procesie doszło do rocznej przerwy w związku z oczekiwaniem na akta śledztwa z Łodzi, ale wiosną został on wznowiony. W kwietniu podejrzani z grupy _ Patyka _ w łódzkim śledztwie zaprzeczali przed sądem, iż mieli jakikolwiek związek z tą zbrodnią. Kwestionowali też wiarygodność Roberta P.

Podejrzany o zabójstwo _ Patyk _ także zeznawał w warszawskim procesie. Jego przesłuchanie odbyło się w drodze telekonferencji z aresztu w Piotrkowie Tryb., gdzie przebywa. Nie wiadomo jednak co zeznał; ta czynność była niejawna w związku z tym, że jest on świadkiem koronnym w innym śledztwie. Natomiast podejrzany o współudział w zbrodni Mariusz M. zeznał przed warszawskim sądem, że policja nakłaniała go do obciążenia _ Patyka _ o ten mord.

W środę sąd rozpoczął niejawne przesłuchanie świadka koronnego w łódzkim śledztwie - Roberta P. Ciąg dalszy jego przesłuchania zaplanowany jest na piątek. Jeśli sąd nie uwzględni ewentualnych kolejnych wniosków dowodowych stron, to na 22 i 24 lipca planowane są mowy końcowe.

Status podejrzanego w łódzkim śledztwie dotyczącym zabójstwa gen. Papały wciąż ma polonijny biznesmen Edward Mazur (USA nie zgodziły się na jego ekstradycję). Prokuratura nie podjęła jeszcze decyzji, co dalej z zarzutami wobec niego. Śledztwo jest obecnie przedłużone do końca października.

Równolegle w łódzkiej prokuraturze apelacyjnej toczy się od ponad czterech lat śledztwo dotyczące utrudniania postępowania w sprawie zabójstwa Papały. Dotyczy ono nieprzekazania policyjnej notatki z 1998 roku i niepoinformowania prokuratorów _ o pewnych czynnościach _. Większość tej sprawy objęta jest tajemnicą.

Gen. Marek Papała, były już wówczas komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W końcu 2009 r. śledztwo przekazane zostało Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi, gdzie prowadzi je specjalny zespół prokuratorów i policyjna grupa śledcza.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawa Szymona z Będzina. Dłuższy areszt Katowicki sąd okręgowy przedłużył do 23 lipca areszt podejrzanych w sprawie zabójstwa 1,5-rocznego Szymka z Będzina rodziców dziecka: Beaty Ch. i Jarosława R.
Adwokat aresztowany za handel narkotykami Mężczyźnie postawiono zarzut udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Chodzi o kilkanaście kilogramów marihuany.
Marszałek za kratami za łapówki i seks Mirosława K. będzie mógł opuścić areszt, jeśli złoży poręczenie majątkowe w kwocie 60 tys. zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)