Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo generała Papały. Leszek Miller komentuje umorzenie śledztwa

0
Podziel się:

- To widowiskowa klęska Zbigniewa Ziobry - powiedział. Prezes Solidarnej Polski odpowiada, że Edwardowi M. postawiono zarzuty za czasów rządów SLD.

Zabójstwo generała Papały. Leszek Miller komentuje umorzenie śledztwa
(PAP/Tomasz Gzell)

_ Widowiskową klęską _ byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nazwał szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa przeciw polonijnemu biznesmenowi Edwardowi M. ws. zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały.

Ziobro odpowiada, że Edwardowi M. postawiono zarzuty za czasów rządów SLD. Deklaruje, że on sam jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny lojalnie popierał działania prokuratury w tej sprawie.

Od stycznia 2005 r. Edward M. był podejrzany o to, że w kwietniu 1998 r. w Gdańsku nakłaniał płatnego zabójcę Artura Zirajewskiego ps. Iwan do zabójstwa Papały, oferując 40 tys. dolarów. W środę Prokuratura Apelacyjna w Łodzi umorzyła postępowanie w części dotyczącej Edwarda M.

Miller ocenił na środowym briefingu w Sejmie, że _ umorzenie postępowania jest widowiskową, prawniczą i polityczną klęską _ Ziobry, który M. _ przez długi czas stawiał zarzuty, ścigał w Stanach Zjednoczonych, próbował dokonać aktu ekstradycji _. Według polityka Sojuszu, M. _ może czuć się pokrzywdzony w każdym tego słowa znaczeniu _. _ - Jeżeli uzyska gratyfikację finansową, to mam nadzieję, że Ziobro zapłaci za nią z własnej kieszeni _ - dodał.

Miller zaznaczył, że z _ prawdziwą goryczą _ przyjmuje fakt, że polski wymiar sprawiedliwości nie może _ skutecznie znaleźć i oskarżyć _ mordercy gen. Papały. _ - To świadczy jak najgorzej o skuteczności polskiego wymiaru sprawiedliwości _ - ocenił.

Do słów Millera odniósł się Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w latach 2005-2007. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że prokuratura postawiła zarzuty M. za czasów rządów SLD. _ W styczniu 2005 roku Edward M. stał się podejrzanym _ - zaznaczył Ziobro. Zwrócił też uwagę, że ta sama prokuratura skierowała do USA wniosek o ekstradycję M.

_ - W późniejszym czasie lojalnie popierałem działania prokuratury. Uważam, że lojalność wobec państwa wymaga wspierania prokuratury, niezależnie, kiedy decyzje zostały podjęte. Kolejni prokuratorzy generalni, podobnie jak ja, też lojalnie popierali tę decyzję, m.in. minister Zbigniew Ćwiąkalski _ - zauważył Ziobro. _ - Skoro tak wielu prokuratorów, na przestrzeni tak długiego czasu uznawało, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że ta wersja była prawdziwa, to znaczy, że coś musiało być na rzeczy _ - ocenił.

Ziobro zaznaczył też, że podstawą decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania nie był _ brak znamion czynu zabronionego, ale brak dostatecznych dowodów _ przeciwko M.

Edward M. w 2002 r. był w Polsce zatrzymany i przesłuchany, ale zwolniono go i wyjechał z kraju. W 2007 r. amerykański sąd nie zgodził się na jego ekstradycję do Polski. Amerykański sędzia argumentował, że zeznania _ pospolitego przestępcy _ to za mało, by wydać Polsce amerykańskiego obywatela.

W grudniu ub.r. łódzka prokuratura zdecydowała o uchyleniu postanowienia o aresztowaniu Edwarda M., odwołała jego poszukiwania listem gończym, międzynarodowym listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania. W środę na spotkaniu z mediami rzecznik Prokuratury Apelacyjnej przyznał, że wpływ na taką decyzję miała m.in. analiza dokumentów zawierających wykaz logowań telefonu komórkowego M. w okresie zabójstwa generała.

Gen. Marek Papała, były już wówczas komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera taśmowa. Kwaśniewski i Miller nagrani Szef SLD nie pamięta, kiedy doszło do rozmowy, ani czego dokładnie dotyczyła. Oświadczył, że nie obawia się ewentualnej publikacji nagrania.
Miller chce wspólnej lewicy. Palikot mówi "nie" W ostatnim czasie SLD i Twój Ruch prowadziły rozmowy ws. utworzenia wspólnych list w jesiennych wyborach samorządowych.
Apelacja Boguckiego ws. zabójstwa Papały Apelacja kwestionuje nie sam wyrok, ale jego uzasadnienie.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)