Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zabójstwo dzieci
22.08.2013 11:30

Zabójstwo dzieci w Hipolitowie. Jest decyzja prokuratury

Zażalenie na nie złożył już Rzecznik Praw Dziecka, który jesienią ubiegłego roku składał zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Łomżyńska prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo dotyczące działań służb i instytucji opiekuńczych wobec rodziny z Hipolitowa. Mieszkanka tej wsi jest podejrzana o zabójstwo pięciorga swoich nowo narodzonych dzieci.

Prokuratura uznała, że w działaniach tych służb i instytucji brak było znamion czynu zabronionego - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży Maria Kudyba.

Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne, zażalenie na nie złożył już Rzecznik Praw Dziecka, który jesienią ubiegłego roku składał zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie RPD było następstwem jego kontroli dotyczącej działania różnych służb w związku z tragedią w Hipolitowie.

Początkowo prokuratura badała ten wątek sprawy w jednym śledztwie, łącznie z zabójstwami dzieci, ale po zawiadomieniu RPD zdecydowała o wszczęciu odrębnego postępowania.

Śledztwo, które ostatecznie zostało umorzone, dotyczyło podejrzeń niedopełnienia obowiązków przez różne instytucje, w tym pomocy społecznej w gminie Stawiski oraz kurateli sądowej z Łomży.

Formalnie chodziło o niedopełnienie przez funkcjonariuszy publicznych obowiązku powiadomienia organów ścigania o czynie zabronionym ściganym z urzędu oraz o zaniechanie przez funkcjonariuszy publicznych niezwłocznego wyjaśnienia, w drodze postępowania karnego, uzyskanych informacji o zaistniałym przestępstwie. Sprawa dotyczyła okresu czerwiec-październik 2012 roku.

41-letnia mieszkanka Hipolitowa, którą zatrzymano pod koniec października ubiegłym roku, jest podejrzana o zabójstwa pięciorga swoich nowo narodzonych dzieci. Szczątki czworga z nich znaleziono na posesji kobiety. Zwłok piątego dziecka poszukiwano w listopadzie w stawie przeciwpożarowym niedaleko jej domu. Szczątków nie odnaleziono, choć to miejsce wskazała sama kobieta.

Według wiedzy śledczych, w latach 1998-2012 kobieta urodziła ośmioro dzieci; wiadomo, że dwójka z nich żyje (mają 7 i 10 lat, są obecnie w rodzinie zastępczej). Co do pozostałej szóstki dzieci (dwóch dziewczynek i czterech chłopców) wiadomo, że pięcioro z nich nie żyje. Dlatego postawione jej dotąd zarzuty dotyczą pięciu zabójstw nowo narodzonych dzieci. Wciąż nie wiadomo ostatecznie, co stało się z szóstym dzieckiem.

Kobieta przebywa w areszcie, prawdopodobnie we wrześniu akt oskarżenia zostanie skierowany do sądu.

Czytaj więcej w Money.pl
To oni wywieszali antylitewskie transparenty Za znieważenie osób bądź grup ludności w związku z jej przynależnością narodową grozi im kara do trzech lat więzienia.
Śledztwo w sprawie Amber Gold umorzone Według prokuratury nie ma podstaw do przyjęcia, że działanie organów podatkowych doprowadziło do wystąpienia jakiekolwiek szkody.
Prokurator będzie odpowiedzialny za śledztwo? Sprawa Papały pokazuje, że obecny model prokuratury bez możliwości wpływu prokuratora generalnego na decyzje prokuratorów niższego szczebla powinien być zmieniony.
Tagi: zabójstwo dzieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz