Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo Anny Politkowskiej. Sąd opóźnił początek procesu

0
Podziel się:

Jest to już drugi proces w tej sprawie. W poprzednim, który toczył się w latach 2008-2009, oskarżonych uniewinniono na mocy werdyktu ławy przysięgłych.

Zabójstwo Anny Politkowskiej. Sąd opóźnił początek procesu
(John Martens)
bESwpQnF

Moskiewski Sąd Miejski odroczył dziś do poniedziałku, 20 stycznia, rozpoczęcie powtórzonego procesu domniemanych zabójców Anny Politkowskiej, dziennikarki niezależnej _ Nowej Gaziety _.

Sąd uczynił to na wniosek jednego z oskarżonych, który poprosił o danie jego nowemu adwokatowi więcej czasu na zapoznanie się z aktami sprawy i uzgodnienie strategii obrony.

We wtorek sąd sformował nową ławę przysięgłych, która będzie orzekać w tym procesie: wyłonił 24 członków ławy - 12 podstawowych i 12 rezerwowych.

bESwpQnH

W listopadzie ubiegłego roku poprzednią ławę rozwiązano, gdyż została zdekompletowana - po rezygnacji pięciorga członków pozostało w niej 11, podczas gdy powinno być co najmniej 12. Tamta ława liczyła 16 członków - 12 podstawowych i 4 rezerwowych.

W zaistniałej sytuacji rozpoczęte w lipcu 2013 roku postępowanie sądowe musi zacząć się od nowa.

O zorganizowanie zabójstwa dziennikarki _ Nowej Gaziety _ Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarżył pochodzącego z Czeczenii Łom-Alego Gajtukajewa. Według Komitetu Śledczego utworzył on w tym celu grupę przestępczą, w której skład weszli - również pochodzący z Czeczenii - bracia Machmudowowie: Ibrahim, Dżabrail i Rustam, a także byli oficerowie milicji Siergiej Chadżikurbanow i Dmitrij Pawluczenkow.

Pawluczenkow, który przyznał się do winy i zobowiązał się do współpracy podczas śledztwa, zawierając stosowny układ z Prokuraturą Generalną, w grudniu 2012 roku został już skazany na 11 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Sąd uznał go za współorganizatora zbrodni. Zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej wciąż nie wykryto. W tej sprawie prowadzone jest oddzielne dochodzenie.

bESwpQnN

Jest to już drugi proces w tej sprawie. W poprzednim, który toczył się w latach 2008-2009, oskarżonych uniewinniono na mocy werdyktu ławy przysięgłych. We wrześniu 2009 roku Sąd Najwyższy nakazał przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarki.

Gajtukajew i Chadżikurbanow odbywają już kary pozbawienia wolności za inne przestępstwa. Wobec braci Machmudowów sąd nakazał zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztowania.

Anna Politkowska była też obrończynią praw człowieka i autorką książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina. Została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

Czytaj więcej w Money.pl
USA apelują o osądzenie zbrodniarzy Zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej wciąż nie wykryto. W tej sprawie prowadzone jest oddzielne dochodzenie.
Sikorski: "Ławrow docenia polską wódkę" To reakcja polskiego szefa MSZ na komentarz Sergieja Ławrowa.
Rosja walczy z islamskimi ekstremistami Ostatniej nocy zginęło trzech rosyjskich żołnierzy i dwóch rebeliantów - informują lokalne służby.
bESwpQoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)