Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabicie meksykańskich studentów. Kolejne protesty

0
Podziel się:

26 września w miasteczku Iguala w stanie Guerrero grupa studentów miejscowego kolegium nauczycielskiego została zaatakowana przez członków gangu narkotykowego i współpracujących z nimi skorumpowanych policjantów.

Zabicie meksykańskich studentów. Kolejne protesty
(PAP/EPA)

Tysiące ludzi demonstrowały wczoraj w mieście Meksyk przeciwko bierności meksykańskich władz w sprawie 43 młodych ludzi, którzy blisko dwa miesiące temu zaginęli na południowym zachodzie kraju i najprawdopodobniej zostali zamordowani.

26 września w miasteczku Iguala w stanie Guerrero grupa studentów miejscowego kolegium nauczycielskiego została zaatakowana przez członków gangu narkotykowego i współpracujących z nimi skorumpowanych policjantów. Zajście to spowodowało śmierć sześciu osób, w tym trzech studentów. Inni studenci zostali zatrzymani przez policję, a następnie najpewniej przekazani gangsterom. Oficjalnie 43 studentów uznano za zaginionych, ale wkrótce odkryto w pobliżu 11 zbiorowych grobów ze spalonymi szczątkami 38 osób. Nie ma dotąd potwierdzenia, że chodzi tutaj o uprowadzonych studentów, a śledztwo prowadzone jest nadal.

Na placu Zocalo w centrum meksykańskiej stolicy zeszły się wczoraj trzy marsze protestacyjne. Zorganizowano je w 104. rocznicę wybuchu rewolucji, która obaliła dyktaturę prezydenta Porfirio Diaza. Wśród uczestników demonstracji byli krewni zaginionych. Niesione transparenty oskarżały władze o współodpowiedzialność za zamordowanie studentów.

Marsze miały pokojowy przebieg, ale kilka godzin przed ich rozpoczęciem interwencyjne oddziały policji starły się w pobliżu stołecznego portu lotniczego z około 300 zamaskowanymi demonstrantami, rzucającymi butelkami z benzyną i petardami. Wydarzenia w Iguali podkopały pozycję rządu, a społeczne niezadowolenie wzmogło ujawnienie skandalu korupcyjnego, w którego zasięgu znalazł się prezydent państwa Enrique Pena Nieto.

Wcześniej w tym miesiącu rząd znienacka anulował opiewający na 3,75 mld dolarów kontrakt na budowę szybkiej kolei, co realizować miało konsorcjum państwowej spółki chińskiej i firm meksykańskich. Jak się okazało, żona prezydenta Angelica Rivera finalizowała właśnie nabycie od jednej z tych firm luksusowego domu, co wzbudziło wątpliwości, czy przetarg na kolej przeprowadzono uczciwie. We wtorek Rivera zadeklarowała, że rezygnuje z kupna domu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/m101355.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory-w-rumunii-tysiace-w-antyrzadowych,35,0,1658659.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Protesty przed drugą turą. Skargi na bałagan Część obywateli Rumunii mieszkających za granicą nie mogła zagłosować w pierwszej turze, bo w wielu lokalach wyborczych otwartych w ambasadach skończyły się karty do głosowania, a kolejki były bardzo długie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/m325929.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki-w-meksyku-manifestanci-pala,72,0,1655112.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wielkie zamieszki po masakrze studentów Makabrycznej egzekucji dokonano 26 września na miejscowym wysypisku śmieci na przedmieściach miasta Iguala.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/m325867.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/morderstwo-studentow-w-meksyku-winny-gang,218,0,1654746.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Przyznali się do zamordowania 43 studentów W momencie podpalenia zwłok niektóre z ofiar były jeszcze żywe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)