Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabezpieczenie manifestacji na 11 listopada było odpowiednie?

0
Podziel się:

Mimo kilku incydentów działania policji 11 listopada w Warszawie były adekwatne do sytuacji - przekonują przedstawiciele MSW i KGP.

Zabezpieczenie manifestacji na 11 listopada było odpowiednie?
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Mimo kilku incydentów działania policji 11 listopada w Warszawie były adekwatne do sytuacji - przekonywali wczoraj sejmową komisję spraw wewnętrznych przedstawiciele MSW i KGP. Opozycja skrytykowała policję za złą taktykę działania i zbyt wolną reakcję.

Kilkugodzinne posiedzenie komisji - z udziałem wiceszefa MSW Marcina Jabłońskiego oraz komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego - poświęcone było zabezpieczeniu zgromadzeń publicznych 11 listopada w stolicy.

Podczas Marszu Niepodległości - podobnie jak w latach ubiegłych - doszło do ulicznych burd. Pierwsze interwencje policji miały miejsce w centrum miasta przy squatach na ul. ks. Skorupki i Wilczej. Chuligani podpalili instalację _ Tęcza _ na pl. Zbawiciela, spłonęła kabina wartownicza przy ambasadzie Rosji, a nieustaleni dotąd sprawcy wrzucili kamienie i race na teren placówki. Stołeczny ratusz rozwiązał marsz, ale mimo to był on kontynuowany.

Przygotowania i działania policji w stolicy były prowadzone pod kryptonimem _ Warszawa _. W centrum dowodzenia podwarszawskim w Legionowie pracowało prawie 150 funkcjonariuszy policji i innych służb, którzy m.in. analizowali zagrożenia. Od 9 listopada w Warszawie było prawie 2,9 tys. policjantów ściągniętych z innych miast oraz 600 żandarmów. Łącznie 11 listopada w stolicy było niemal 6 tys. funkcjonariuszy.

Z przedstawionej informacji wynika, że w zabezpieczenie ambasady i obiektów rządowych od ul. Belwederskiej i Al. Ujazdowskich zaangażowanych było ok. 700 policjantów. _ - W tym roku rosyjska ambasada nie wnioskowała, za pośrednictwem MSZ, do policji o zabezpieczenie okolicy tej placówki barierami _ - powiedział Działoszyński.

W jego ocenie zastosowana taktyka doprowadziła do tego, że doszło do mniejszej niż w latach ubiegłych liczby incydentów. Podkreślili, że także straty materialne były mniejsze (policja wyceniła je na ok. 54 tys. zł) i mniej policjantów zostało poszkodowanych (12). Komendant ocenił, że policja działała efektywnie i skutecznie, a środki przymusu bezpośredniego były używane stosownie do zagrożenia. _ - Cele zasadnicze, mimo kilku incydentów, zostały osiągnięte _ - powiedział Działoszyński.

Działania służb skrytykowali posłowie opozycji. Artur Ostrowski (SLD) ocenił, że policja przyjęła złą taktykę. Jego zdaniem zabrakło szybkiej reakcji funkcjonariuszy na incydenty podczas Marszu Niepodległości a także nie zabezpieczono odpowiednio ambasady Rosji. Jego zdaniem brak policjantów w bezpośredniej obecności Marszu Niepodległości zachęcił pseudokibiców do łamania prawa. - _ Na manifestacji pojawiło się kilka tysięcy zadymiarzy z całej Polski i policja stanęła przed całkowicie nowym zadaniem, czyli powstrzymania tej agresji _ - powiedział Ostrowski.

Także Jarosław Zieliński (PiS) ocenił, że policja przyjęła taktykę działania, która się nie sprawdziła. - _ Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby przewidzieć, że szczególnie ambasada rosyjska, w tych emocjach, może stać się przedmiotem działań naruszających prawo i porządek publiczny. Trzeba było się do tego przygotować i reagować skutecznie _ - powiedział Zieliński.

Przeciwnego zdania był przewodniczący komisji Marek Wójcik (PO). Podkreślił, że MSW i KGP na jego prośbę przygotowało tak szczegółową informację właśnie po to, aby przedstawić powody, dla których wybrano taką, a nie inną taktykę działań. _ - Motywy policji zostały w sposób jednoznaczny przedstawione _ - powiedział Wójcik, dodają, że w poprzednich latach policja była oskarżana o brutalne działania podczas manifestacji 11 listopada.

Wiceszef MSW Marcin Jabłoński zapewnił, że zostaną podjęte działania zmierzające do tego, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych incydentów. - _ Ministerstwo zaleci policji, aby z jeszcze większą ostrożnością uwzględniała postulaty i zapewnienia organizatorów oraz jeszcze dokładniej sprawdzała ich faktyczne możliwości w trakcie tego typu zgromadzeń publicznych _ - powiedział.

Po 11 listopada KGP skierowała do MSW raport. Oprócz oceny działań policji znalazły się w nim rekomendacje na przyszłość. Chodzi m.in. o wprowadzenie zakazu zakrywania twarzy przez uczestników manifestacji oraz danie policji możliwości prewencyjnego zatrzymywania osób potencjalnie stwarzających zagrożenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Burdy przed ambasadą. "Zabrakło wyobraźni" Powinniśmy wyrazić ubolewanie za burdy z 11 listopada, nie dopuścić do takich wydarzeń w przyszłości i zakończyć sprawę - mówi wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
Dwa lata więzienia za spalenie wozu TVN To wyrok sądu wobec Tomasza J. i Damiana P. za spalenie wozu transmisyjnego podczas zamieszek 11 listopada 2011 roku w Warszawie.
Ławrow: Polacy odmówili lepszej ochrony Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej powiedział, że polskie władze zapewniały, że 11 listopada nie dojdzie do ataku na ambasadę.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)