Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Za helikopterowce Moskwa zapłaci Francuzom ponad miliard euro

0
Podziel się:

Za helikopterowce Moskwa zapłaci Francuzom ponad miliard euro. Kanada zaproponowała, że odkupi okręty, by ten nie dostały się w ręce Putina.

Na podobnych helikopterowcach szkolą się marynarze we Francji
Na podobnych helikopterowcach szkolą się marynarze we Francji (USS Boxer 5Avn/Domena Publiczna)

400 rosyjskich marynarzy rozpoczyna we francuskim porcie St. Nazaire szkolenie w obsłudze ultranowoczesnych helikopterowców klasy Mistral. Ich sprzedaż przez Francję Rosji budzi w wielu miejscach świata kontrowersje.

Rosyjskich marynarzy przyjmowano w St. Nazaire z pompą, ale mer tego portowego miasta broni się twierdząc, że na przyjęcie Rosjan nie przygotowano niczego specjalnego, lecz poprzestano na, jak to ujął „republikańskiej procedurze” powitania zagranicznych okrętów wojennych.

Sprzedaż tak nowoczesnych helikopterowców przeznaczonych do działań zaczepnych wywołuje sprzeciw w obliczu agresywnej polityki Kremla i Putina. Protestują przeciwko temu państwa bałtyckie i Stany Zjednoczone, które uważają, że taka broń i technologia nie powinny dostać się w ręce totalitarnej Rosji.

Na nadbrzeżu w St. Nazaire jeden z uczestników akcji protestacyjnej nie ukrywał swoich emocji, oceniając, że taka transakcja przynosi wstyd i hańbę Francji i jej wartościom oraz jest zagrożeniem dla Ukrainy. Jego zdaniem następne dziesięciolecia ocenią tę i poprzednie kolaboracje Francji. Mówiąc to uczynił aluzję do współpracy z Niemcami w okresie Vichy. Jego zdaniem nie wolno takich okrętów sprzedawać Rosji Putina.

Za helikopterowce Moskwa zapłaci Francuzom ponad miliard euro. Kanada zaproponowała, że odkupi okręty, by ten nie dostały się w ręce Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwają pertraktacje Niemiec, Francji i Rosji Wcześniej rosyjski prezydent wezwał ukraińskich polityków i rebeliantów do rozpoczęcia prawdziwego dialogu.
Putin gotowy do rozmów z Poroszenką Prezydent Rosji Władimir Putin odparł, że nie zamierza nikogo unikać i "będzie rozmawiał, oczywiście, ze wszystkimi".
Putin oskarża USA o agresywną politykę To pierwszy wywiad od wybuchu kryzysu ukraińskiego, jakiego udzielił on zachodnim mediom
Francja sprzeda Rosji okręty desantowe Mimo kryzysu na Ukrainie oraz nacisków Waszyngtonu Francja wywiąże się z kontraktu wartego 1,2 mld euro - napisał "Le Monde".
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)