Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za dopalacze nawet milion złotych kary

0
Podziel się:

Student rozdający je na imprezie może zapłacić 20 tysięcy złotych.

Za dopalacze nawet milion złotych kary
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Za złamanie zakazu wytwarzania i wprowadzania do handlu tak zwanych dopalaczy, grozi od dziś kara od 20 tysięcy do miliona złotych. Normuje to wchodząca w życie znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii.

Według rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jana Bondara ustawodawca celowo stworzył dużą rozpiętość kar, gdyż poszerzeniu uległo pojęcie wprowadzania do obrotu.

- _ Ustawa mówi, że w sytuacji, kiedy powiatowy inspektor sanitarny stwierdzi, że taki środek stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia, w takiej sytyacji inspektor musi wstrzymać go w obrocie, ma prawo skierować go do badań na półtora roku i może nałożyć karę na tę osobę, która łamie zakaz od 20 do miliona złotych _ - mówi Bondar

POSŁUCHAJ JANA BONDARA:

Uważa też, że największa odpowiedzialność za wdrażanie w życie znowelizowanej ustawy spadnie na powiatowych inspektorów sanitarnych.

- _ To odnosi sięnie tylko do sklepu, ale do każdej osoby, która przez rozdawania czy odpłatne, czy nie, będzie innej osobie udostepniała środek zastępczy. inspektor będzie dostosywwał karę. 20 tys. dla studenta, który będzie udostępniał na imprezie, a milion dla hurtownika _ - wyjaśnia rzecznik.

POSŁUCHAJ JANA BONDARA:


Badania podejrzanych substancji będą prowadzone na koszt ich właściciela. Jeżeli okaże się, że produkt nie zawiera zakazanych środków, kara zostanie zwrócona.
Inspektorzy sanitarni liczą na współpracę ze wszystkim wyspecjalizowanymi służbami.

- _ Cały czas poświęcamy na szkolenia pracowników, jak również budowanie zasad współpracy ze służbami potrzebnymi w tej sprawie. Mam tu na myśli służby celne, graniczne, policję, krajowe biuro do spraw narkomanii przy ministrze. Tak by inspektorzy mogli reagować maksymalnie szybko _ - wyjaśnia Jan Bondar.

POSŁUCHAJ JANA BONDARA:

Rzecznik przypomina, że w myśl nowych zasad zakazane będzie również prowadzenie reklamy i promocji środków spożywczych oraz innych produktów przez sugerowanie, iż posiadają one działanie takie jak narkotyki.

Rynek dopalaczy rozwijał się w zastraszającym tempie. Obroty niektórych sklepów rosły z miesiąca na miesiąc o kilkadziesiąt procent. Przed wakacjami punktów sprzedających te specyfiki było 200. We wrześniu już 1800. Z danych skarbówki wynika, że obroty największych z nich w ciągu miesiąca sięgały miliona złotych. Z szacunków Money.pl wynika, że tylko we wrześniu branża na czysto zarobiła ponad 160 mln złotych.
Jan Bondar mówi, że lista zakazanych środków, z którymi będą mogli spotkać się w praktyce inspektorzy sanitarni jest bardzo długa. Wiele spośród nowych środków jest dopiero rozpoznawanych. Tymczasem do konsultacji społecznych trafiła kolejna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Zawarta w niej lista zakazanych produktów wydłużyła się o 21 substancji, które między innymi były wykorzystywane przy _ konstruowaniu _ dopalaczy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t87180.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/unia;wzywa;do;zwalczania;dopalaczy,41,0,707625.html) Unia wzywa do zwalczania dopalaczy Komisarz Viviane Reding apeluje o skuteczniejszą walkę Europy z narkotykami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t112270.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/otwierali;sklepy;z;dopalaczami;stana;przed;sadem,46,0,693294.html) Otwierali sklepy z dopalaczami, staną przed sądem Za zerwanie plomb sprawcom grozi grzywna, a nawet areszt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t112582.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tylko;we;wrzesniu;na;dopalacze;wydano;blisko;240;mln;zl,10,0,687626.html) Tylko we wrześniu na dopalacze wydano blisko 240 mln zł Obroty jednego smartshopu sięgały w wakacje nawet miliona złotych miesięcznie. Jak oszacował Money.pl, właściciel takiego punktu zarabiał dziennie średnio 3 tysiące złotych. Właściciel stu sklepów z dopalaczami Dawid B., został wczoraj zatrzymany.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)