Notowania

ppl
30.06.2014 19:33

Z PPL ma odejść około 500 osób. Do końca roku kolejne zwolnienia

Do końca tego roku z pracy w Państwowych Portach Lotniczych odejdzie kolejnych 300 osób - poinformował rzecznik Przemysław Przybylski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wistula/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

O blisko 500 osób zmniejszy się od lipca zatrudnienie w przedsiębiorstwie Państwowe Porty Lotnicze. Do końca tego roku z pracy odejdzie kolejnych 300 osób - poinformował rzecznik PPL Przemysław Przybylski.

Pod koniec kwietnia związki zawodowe działające w PPL porozumiały się z naczelnym dyrektorem Michałem Kaczmarzykiem i podpisały porozumienie dotyczące restrukturyzacji zatrudnienia w przedsiębiorstwie.

Średnie wynagrodzenie w firmie sięga 9300 zł brutto. W PPL zatrudnionych jest 2200 pracowników, z czego blisko 1400 to osoby pracujące w działach operacyjnych, na płycie lotniska, a 800-900 - pracownicy administracji.

Według rzecznika, do dobrowolnego odejścia zachęcały wysokie odprawy, wynoszące - w zależności od stażu pracy - 12-36 pensji plus dodatkowe świadczenia wynikające z kodeksu pracy - np. odprawy emerytalne, czy nagrody jubileuszowe.

Kaczmarzyk ocenił, że koszt dobrowolnych odejść przekroczy w sumie 250 mln zł. Jednak dzięki zmniejszeniu zatrudnienia przedsiębiorstwo obniży koszty swojej działalności o około 100 mln zł rocznie.

"Traktujemy ten zabieg jako inwestycję. Oceniam, że okres zwrotu tej inwestycji wyniesie od 2,5 do 3 lat. A więc bardzo szybko zmniejszenie zatrudnienia odbije się pozytywnie na wynikach firmy" - zaznaczył.

Wraz z zakończeniem pierwszego etapu restrukturyzacji zatrudnienia zmieni się struktura organizacyjna Portów Lotniczych. Od 1 lipca niektóre z dotychczas funkcjonujących komórek zostaną zlikwidowane, a część zostanie połączona. W niektórych przypadkach inaczej będą rozdzielone zadania i kompetencje. Zmiany te mają na celu uproszczenie procesu decyzyjnego i poprawę efektywności działania przedsiębiorstwa - podkreślił Kaczmarzyk.

Rzecznik poinformował, że przedsiębiorstwo pracuje również nad nową strategią działania na najbliższe lata oraz przygotowuje nowy plan generalny dla Lotniska Chopina w Warszawie. Negocjowany jest nowy układ zbiorowy, którego zawarcie strony zadeklarowały do 30 września 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Fala zwolnień w szwedzkim gigancie Borykający się ze spadkiem zysków szwedzki producent ciężarówek poinformował, że zwolnienia dotkną pracowników na całym świecie.
7 tysięcy nauczycieli nie poszło dziś do pracy Początek roku szkolnego to nie tylko miliony dzieci z powrotem w szkolnych ławkach. To także ponad 660 tysięcy nauczycieli powracających przed tablicę.
Powstanie rejestr kwalifikacji pracowników _ Będzie dostępny przez internet i prawdopodobnie zarządzany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości _ - poinformował wiceminister Paweł Orłowski.
Tagi: ppl, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz